Klasične žarulje iz 19. stoljeća EU će do kraja godine potpuno izbaciti iz upotrebe, a štedne su žarulje i kod nas sve popularnije. Međutim, uznemirujući navodi koji govore o njihovoj štetnosti tjeraju nas da se pitamo: ima li više ičeg oko nas što nam ne šteti?!
Kancerogeni spojevi
Izvještaj Berlin’s Alab Laboratoryja upozorava da štedne žarulje nisu opasne samo zbog žive koja može iscuriti iz njih kada se razbiju, već i zbog potencijalno kancerogenih spojeva fenola, naftalena i stirena koje ispuštaju. Savjetuje se njihovo korištenje samo u ventiliranim prostorijama i što veća udaljenost od njih kada svijetle. I izvještaji s Haifa Universityja u Izraelu tvrde da bi štedne žarulje mogle biti opasne i prouzročiti karcinom dojke. Upozoravaju i da ta svjetlost previše oponaša dnevno svjetlo pa organizam ne stvara dovoljno melatonina. The Migraine Action Association ističe da štedne žarulje mogu prouzročiti migrene, a dermatološka udruženja tvrde i dermatološke probleme.
– Stav je Europske komisije da nema opasnosti od tih žarulja vezano uz elektromagnetska i ultraljubičasta zračenja. Opasnost postoji od žive ako se žarulja razbije – kaže dr. Krunoslav Capak, voditelj Službe za zdravstvenu ekologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Šteti okolišu
Ipak, neovisno francuski istraživački centar CRIIREM upozorava da se zbog elektromagnetskog zračenja štedne žarulje ne koriste na udaljenosti manjoj od metra, npr. kao noćnu lampu uz krevet.
– Zbog žive, važno ih je selektivno odlagati – kaže Nenad Kurtović iz Saveza potrošačkih udruga.
Jesu li štedne žarulje opasne za zdravlje?
Riješili misterij dug 52 godine: Pronađena žena koja je nestala sa 16 godina, jedan detalj presudio
Sheila Fox nestala je iz Coventryja 1972. godine kada je imala 16 godina, a sada je nađena na drugom kraju države. Živa je i zdrava, sada već odrasla žena, javili su iz policije, piše Daily Mail
Iz Singapura se vratila u Zagreb: 'O Hrvatskoj znaju puno, jedno naše političko ime tamo otvara sva vrata'
Maja je prije s obitelji živjela u Kini, a Singapur joj je ipak bio malo čudan iako se navikla na azijski mentalitet.
Zaveo je 18 godina stariju bogatašicu. Obitelj ga je zbog toga osudila, ali on živi kao šeik
- Otkako smo se upoznali, nismo se razdvajali. Mi smo srodne duše. Tata mi je rekao da će mi dati sav novac ovoga svijeta ako prekinemo, a mama je počela plakati kad je saznala za našu vezu. Na kraju su je upoznali i sada je vole kao vlastitu kćer - izjavio je nesuđeni nogometaš za Mundo Deportivo.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Jedna nuspojava upotrebe antibiotika pojavljuje se kod čak 40% pacijenata, evo kako je izbjeći
Tijekom zime izloženi smo raznim bakterijskim infekcijama, gdje se često primjenjuje terapija antibioticima. Kako prevenirati i tretirati nuspojave ovih lijekova, objašnjava liječnica obiteljske medicine Dubravka Bokarica iz Zagreba.
Nisam znao da postoji plin Hg kojeg zovemo \"živa\"... Nisam znao da postoje tvrnice koje proizvode dijelove za žarulje... No, jeste li znali da je jedna takva tvrnica postojala u Hrvatskoj davno prije \"izuma\" \"štednih\" žarulja, a zvala se RIZ - Radio Industrija Zagreb, proizvodili su i otpornike i kondenzatore... Bila je jdna, proizvodila \"štedne\" žarulje u Hrvatskoj, a zvala se \"Regeneracija\" Zabok, još u bivšoj državi... \"Izgorjele\" su tek nakon 15 godina, negdje 2002.g., imam i račune znam kako su sastavljne od \"puhanja\"stakla do uključivanja u struju... To što \"netko mora platiti zaposlene\" je potpuno neiformirano sramoćenje sebe... Najmanje su dvije tvornice u Hrvatskoj, da o TEŽ-u, Tvornici električnih žarulja, niti ne pišem, zatvorene, a proizvodile su obične i štedljive žarulje, dijelove za njih i druge električne i elektronske uređaje... Kao možete uopće pisati o \"jeftinim štedljivim žaruljama\" na takav način, kad je baš zbog njih iz Hrvatske \"nestalo\" nekoliko tvornica koje su proizvodile dijelove i žarulje u cjelini? Cijena tih \"jeftinih\" proizvoda je preko 330.000 nezaposlenih...