Istražili smo

Jesu li videoigrice ugrozile stare igre poput Monopolija, Čovječe, ne ljuti se!?

Foto: Borna Filić/PIXSELL
društvene igre
Foto: Borna Filić/PIXSELL
društvene igre
Foto: Borna Filić/PIXSELL
društvene igre
04.02.2014.
u 10:19
Videoigrice su nezaustavljive, ali stalno dolaze i nove društvene igre
Pogledaj originalni članak

– Pa tamo se niš’ ne događa! – ispalio je bez razmišljanja jedan od trojice petnaestogodišnjaka koji su vrijeme kratili igrajući videoigrice prije točno tjedan dana, prijepodne, u novozagrebačkom šoping-centru Avenue Mall. – Osim toga, Čovječe ne ljuti se, monopoli... igraju djeca. Pa nismo više mali... – objašnjavaju, neraspoloženi za dulji razgovor i pomalo u neprilici, jer ipak su za igraćom konzolom u Algoritmu zatečeni u vrijeme kad bi trebali biti – na školskoj praksi.

Hoće li i petogodišnjaci Mihael i Gabrijel Blažević za deset godina misliti isto? Zasad mama i tata uspješno kanaliziraju dječju radoznalost i interese, pa se braća podjednako vesele i kompjutorskim igricama i trenucima kada Crni Petar, Čovječe ne ljuti se... oko stola okupi cijelu obitelj.

– Kada bi se njih pitalo, vjerojatno bi se prije zalijepili uz igrice na tabletu, mobitelu i slično. Ali, zapravo, ništa manje se ne raduju i kad svi zajedno igramo neku društvenu igru – kaže mama Mišel Blažević.

Tehnologija je sveprisutna i danas je neizbježno da djeca odrastaju uz nju. Loše je kad se pretjera, pa se klinci otuđe od vršnjaka i stvarnog života. S druge strane, zahvaljujući upravo toj tehnologiji, današnja djeca već s pet godina znaju neke stvari koje smo mi otkrivali u srednjoj školi – veli mama Mišel, koju su njeni blizanci zadnji put iznenadili kad su željenu igricu u bespućima interneta našli bez ičije pomoći.

Lijepa uspomena

No, zahvaljujući maminom i tatinom angažmanu, klasične će društvene igre Gabrijelu i Mihaelu zasigurno ostati lijepa obiteljska uspomena, pa je vrlo izgledno da će jednom i sami, u ulozi roditelja, svoj podmladak uvesti u zanimljiv i maštovit svijet društvenih igara.

– Ma da, društvene igre nikad neće izumrijeti. Dojam da su ih videoigrice već danas izgurale više je posljedica toga što se videoigrice intenzivno šire, a kompjutorska je tehnologija pritom dostupnija sve mlađoj djeci. No, to ne znači da društvene igre padaju u zaborav. Naprotiv, uvijek se razvijaju nove, moderne, aktualne i za sve uzraste. Uz mnoge se, pritom, mogu istovremeno zabaviti i tri generacije – govori Žarko Pintar, predsjednik udruge Igranje, koja okuplja zaljubljenike i radi na popularizaciji društvenih igara.

– Većini na spomen društvene igre prvo padaju na pamet Čovječe ne ljuti se, monopoli, eventualno Rizik te kartaške igre remi, kanasta, bela...No, posljednjih deset, petnaest godina razvijaju se i igre s visokosociološkim i edukativnim vrijednostima. Za razliku od starijih igara, u kojima je izuzetno prisutan faktor sreće i gdje igrač može brzo ispasti iz igre, modernije mu omogućuju da razvija plan i pobjedničku strategiju, odnosno da sam presudno utječe na tok i ishod igre. Autori modernih stolnih igara marginalizirali su faktor sreće, ona je prisutna tek toliko da igra zadrži određenu nepredvidljivost, ali u prvom su planu igrač i njegove sposobnosti.

U novijim igrama, osim toga, gotovo da i nema izbacivanja igrača, a pretežno su tako osmišljene da ne traju dulje od 90 minuta.

Sat i pol maksimum

Sat i pol mnogim je odraslima i zaposlenima, pokazalo se, gornja granica vremena koje u danu mogu posvetiti razbibrizi. Djeca, dakako, imaju više slobodnog vremena, ali ono je nerijetko u nerazmjeru s kvalitetom. Manjak je, konstatirala je u svome istraživanju i Kristina Čirjak s kolegicama s Hrvatskih studija, kvalitetnih sadržaja za slobodno vrijeme mladih. Orijentacija, pak, na online druženja osiromašuje i socijalizaciju i komunikaciju, koja se često svodi na razgovor u kraticama i sličicama (smajlićima).

U takvom je, pak, svijetu lako izgubiti pojam o granici stvarnog i virtualnog. Važna socijalna komponenta izostaje čak i kad se videoigrice igraju u tzv. društvu s nepoznatima, ali i prijateljima, koji sjede pred računalom svaki u svojoj sobi. – To, dakako, ne može nadomjestiti koristi od društvene igre za stolom. U klasičnim igrama ostvarujemo stvarni kontakt, razgovaramo, brusimo sposobnost uvjeravanja, dogovaranja i pregovaranja...

Čak ako se i ljutimo kad gubimo, učimo razmjenjivati mišljenja i da postoje granice. A sve su to kvalitete i vještine koje nam u konačnici trebaju u mnogim životnim situacijama. Videoigre su, pak, najčešće agresivne, nerijetko zastrašujuće za djecu i zapravo uvijek individualne. Internetski partner u igri samo daje privid socijalizacije – kaže psiholog Marijan Mihić, koji ističe da je prednost društvenih igara za djecu i to što nerijetko uključuju odrasle.

– To je dodatna vrijednost cijelog doživljaja, djeci vrlo dragocjena – zaključuje Mihić, koji je i privatno zaljubljenik u društvene igre.

Stoga, iako ponuda na policama trgovina višestruko preteže u korist videoigara, odrasli ipak ne bi trebali imati problema s izborom. Svakodnevica možda i jest modernija zahvaljujući tehnologiji, ali ljudska priroda i potrebe i dalje su nepromijenjeni.

>> Stimuliraju li video – igrice djecu ili ne?

>>Društvene igre pomažu djeci u razvoju govornih vještina

>>Mladić 'navučen' na igrice pet godina nije izašao iz kuće

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.