Pranje četkica i spužvi za šminkanje može biti dosadan posao na koji često svi zajedno zaboravimo. Međutim, mikrobiologinja Amy-May Pointer otkrila je opasnosti koje bakterije, nakupljene na četkicama, mogu uzrokovati i zašto još održavanje kistova treba biti važan dio beauty rutine, prenosi Daily Mail.
Eksperiment s Petrijevim zdjelicama koji je provela tvrtka PrettyLittleThing otkrio je razliku između kistova koji se čiste nakon svake upotrebe i onih koji se rijetko čiste. Amy-May analizirala je ova otkrića kako bi otkrila štetu koju prljave četke i spužve mogu prouzročiti, uključujući kožne infekcije i gljivične akne, što rezultira upalom i svrbežom na koži.
Reality zvijezda našminkala 6-godišnju kćer: 'Ti si loša majka':
Kistovi za šminkanje
Analizirajući bakterije pronađene na četkama za šminkanje, Amy-May je objasnila da kist koji se redovito čisti ima samo rast jednog organizma. Riječ je o gljivicama, koje mogu biti dio kože ili zbog toga što se kist čuva u tamnom i vlažnom okruženju, poput torbice za šminku ili ormarića u kupaonici.
No, prljavi kist imao je znatno veću gustoću bakterija i gljivičnih organizama, uključujući i E.coli, koja može uzrokovati infekciju i trovanje hranom.
- Bakterije iz gastrointestinalnog trakta, kao što je E.coli, mogu završiti na vašem kistu, ako se on čuva u blizini zahoda - objasnila je Amy-May.
Spužvice za šminkanje
Na spužvicama za šminkanje također su pronađene varijacije stafilokoka, koji, iako nije štetan, može biti faktor koji doprinosi upali akni.
- Prljava spužvica ima znatno veću gustoću bakterija, poput stafilokoka, za koju je utvrđeno da pridonosi upali akni, ali i mnogih infekcija kože. Spužvica koja se rijetko pere ima gušću koloniju ovih bakterija, a pokazuje i koliko je važno pravilno čišćenje kozmetičkih alata za čistu i zdravu kožu - tvrdi ona.
Kistovi za sjenila
Slično tome, kistovi za sjenila sadrže veću gustoću različitih bakterijskih i gljivičnih vrsta ako se redovito ne čiste. Utvrđeno je da četke za sjenila imaju visoku gustoću bakterija koje se obično nalaze u gastrointestinalnom i genitourinarnom traktu, a mogu dovesti do pogoršanja stanja kože.
Gotovo upola manji broj sklopljenih brakova ove godine u Hrvatskoj: Više je građanskih nego crkvenih!