Upravljanje novcem

Kako biti gospodar svake svoje kune

Foto: Thinkstock
Kako biti gospodar svake svoje kune
10.08.2015.
u 10:25
Novac često upravlja našim životima. Stoga je važno da naučimo kako da mi upravljamo njime, a ne obrnuto.
Pogledaj originalni članak

“Nemam novca”, rečenica je koju čujemo gotovo svaki dan od različitih ljudi. Mnogi zaboravljaju da nije problem samo manjak novca nego i to što ne ne znamo njime upravljati. A upravljati novcem znači da se treba puno više potruditi, a ne samo vaditi iz novčanika dok se ne potroši sve do zadnje kune. 

S gorčinom se u to uvjerila i Jelena. Kada je došla na studij u Zagreb, prvi put u životu počela je živjeti sama i voditi računa o svemu, pa i o financijama. Trošila je dok je imala, a onda posuđivala, zaduživala se i svaki put sve teže vraćala dugove. I tko zna kamo bi je to odvelo da joj prijatelj nije objasnio kako će kontrolirati trošenje. Ipak, i kada je promijenila odnos prema novcu, trebalo joj je više od godinu dana da se, malo-pomalo, izvuče iz dugova.

Zato je važno da se djeca odmalena, dakako, u skladu sa svojom dobi, susreću sa svijetom novca i da nauče kako njime upravljati, pri čemu najveću ulogu imaju roditelji. Već u dobi do pet godina djeca trebaju naučiti da novcem kupuju stvari i da ne mogu odmah dobiti sve što požele. Kasnije im treba objasniti kako se novac može i štedjeti ako žele kupiti neku skuplju stvar.

Kao i mnogo toga drugog, i o novcu djeca uče gledajući i oponašajući svoje roditelje. Nije dovoljno samo govoriti o odgovornom odnosu prema novcu, roditelji se moraju tako i ponašati. Važno je poticati financijsku samostalnost djeteta, a to se ne postiže kupujući im sve što požele. 

Zato savjetujemo roditelje:

- Odredite razuman džeparac svome djetetu. Iznos džeparca ne ovisi samo o dobi djeteta nego i o vašim mogućnostima. Dok je malenoj djeci dovoljan minimalan iznos, s vremenom ga treba povećavati, a u srednjoj školi od džeparca bi srednjoškolac morao imati dovoljno za izlazak s prijateljima, kupnju nekog odjevnog predmeta, ali i za štednju.

- Uključite dijete u planove za veću kupnju. Zajedno s djecom razmatrajte koje vam sve opcije stoje na raspolaganju za kupnju, primjerice, automobila ili plaćanje ljetovanja.

- Ako imate kredit za stan ili auto, neka vam to bude primjer da djetetu objasnite kako funkcionira kreditiranje i da ga upoznate s kamatama, ratama i sličnim terminima.

- Objasnite djetetu što su porezi. Te ćete pojmove najjednostavnije objasniti na stvarnom primjeru, recimo na računima iz trgovine.

Pogledajte na vecernji.hr