Siva mrena ili katarakta je zamućenje vaše prirodne očne leće. Kako starimo, u očnoj leći usporava se metabolizam i postupno se gomilaju sitna oštećenja koja se sve teže saniraju sama od sebe. To je posljedica zgušnjavanja lećnih proteina, što se očituje kao zamućenje u leći. Starenjem i sve većim zamućivanjem očne leće, povećava se i njezina tvrdoća, odnosno katarakta sazrijeva.
Glavni simptomi katarakte su pad vidne oštrine i zamagljen vid. Iako siva mrena ili katarakta najčešće nastaje kao posljedica starenja, može nastati i u bilo kojoj dobi kao posljedica šećerne bolesti, traume, uzimanja određenih lijekova (kortikosteroida), zračenja (rendgenskog, ultraljubičastog, infracrvenog) ili može biti nasljedna (kongenitalna katarakta). Siva mrena najčešće se javlja nakon 65. godine života i predstavlja prirodni proces starenja oka, a jedina mogućnost rješavanja problema je njezino operacijsko uklanjanje. Čekanjem i odgađanjem operacije, dolazi do osjetnog pada kvalitete života, otežanog funkcioniranja u svakodnevnim aktivnostima, a potencijalno i dužeg oporavka nakon operativnog zahvata sive mrene te mogućih poslijeoperativnih komplikacija.
Laserske operacije sive mrene
Iako se u Poliklinici Bilić Vision operacije sive mrene i dalje izvode dijelom i ultrazvučno, što je već dugi niz godina zlatni standard, za operacije mrene s ugradnjom tzv. Premium leća kao zamjenu za prirodnu, zamućenu leću, preporučujemo laserski potpomognutu operaciju sive mrene. Radi se o svojevrsnoj robotizaciji medicine koju nam donose moderne tehnologije, a u ovom slučaju riječ je o femtosecond laseru kojim upravlja kirurg koji obavlja dio operacije mrene, i to onaj najkompleksniji – otvaranje kapsule leće i usitnjavanje zamućene očne leće (mrene). Ti koraci u operaciji smatraju se najizazovnijim za kirurga te su se najčešće komplikacije pri primjeni ultrazvučne metode događale upravo kod izvođenja tog dijela operacije. Uvođenjem laserske tehnologije cijeli proces u potpunosti je kompjutoriziran, a pojava mogućih komplikacija svedena je na minimum.
Moguće je da se pacijenti u razgovoru s kirurgom odluče za ugradnju leća koje ih u potpunosti oslobađaju nošenja naočala na sve udaljenosti - blizinu, srednju udaljenost i daljinu
Osim što je laserska metoda preciznija i smanjuje eventualne komplikacije, u usporedbi s ultrazvučnom operacijom sive mrene unosi i manju energiju u oko tijekom operacije, pa se kod operiranih pacijenata primjećuje brži postoperativni oporavak i postizanje bolje vidne oštrine posebno nakon operacije zrele, u cijelosti zamućene sive mrene. Moderna tehnologija u sklopu Femto lasera za operaciju katarakte omogućuje slojevno snimanje prednjeg segmenta oka te otkrivanje mogućih komplikacija, što primjenom standardne ultrazvučne operacije nije moguće. Laser također omekšava kataraktu (sivu mrenu) dok je usitnjava na manje, mekše komadiće, pa je kirurgu tako lakše ukloniti usitnjene lećne mase iz oka. Kirurg će zatim umetnuti u oko novu, umjetnu leću, koja trajno ostaje u oku i omogućuje pacijentu kvalitetan vid.
Total Refractive Solution
(Kompletno refraktivno rješenje)
Uz ovaj napredni laser koji je ključan kod operacije mrene, u Poliklinici Bilić Vision predstavljena je cjelokupna nova usluga operacije mrene pod nazivom Total Refractive Solution. Riječ je o skupu dijagnostike i liječenja koji se izvode prije i poslije operacije mrene, a omogućuju još bolje operativne rezultate, predviđaju moguće komplikacije i omogućuju da se eventualno potrebno liječenje oka ili vjeđa obavi prije same operacije sive mrene s ciljem postizanja što boljeg vida i kvalitete života.
Metoda najsuvremenijeg praćenja i operativnog liječenja oka: Total Refractive Solution, pored operacije najmodernijim femto laserom, obuhvaća i predoperativno praćenje stanja mrežnice korištenjem Triton angio OCT-a, provjeru stanja ruba vjeđa i suznog filma važnog za konačni rezultat vida Tear Check tehnologijom, te liječenje suhog oka, ako postoji potreba, E-Eye pulsnim laserom. Ovo se liječenje može izvoditi i prije operacije mrene, a po potrebi i nakon operacije.
Intraokularne leće
Pri operaciji mrene, u oko se obavezno ugrađuje umjetna leća koja zamjenjuje pacijentovu prirodnu leću, koja se zamutila i tako izgubila svoju funkciju. Poliklinika Bilić Vision vodeća je u ugradnji modernih, tehnološki najnaprednijih, intraokularnih leća koje pacijentima daju različite mogućnosti, ovisno o stanju njihovih očiju, ali i o životnom stilu koji vode. Tako je moguće da se pacijenti odluče u razgovoru s kirurgom za ugradnju leća koje ih u potpunosti oslobađaju nošenja naočala na sve udaljenosti – blizinu, srednju udaljenost i daljinu (višežarišne, ili leće s produljenim fokusom).
Siva mrena najčešće se javlja nakon 65. godine života i predstavlja prirodni proces starenja oka, a jedina mogućnost rješavanja problema je njezino operacijsko uklanjanje
Dr. Luka Bilić bio je među prvim kirurzima u svijetu koji je imao priliku ugraditi i provoditi studiju za najnovije intraokularne leće revolucionarne tehnologije američke tvrtke Alcon -Vivity. Riječ je o leći koja pruža dobar vid i na daljinu, i na srednju udaljenost, a pod dobrim svjetlosnim uvjetima i na blizinu. Ono što je karakteristično za ovu leću je da bitno smanjuje neželjene efekte poput rasipanja svjetla oko farova automobila tijekom vožnje noću.
Također bitno smanjuje proces prilagodbe pacijenta na novu leću s produženim fokusom.
Vrhunske operativne rezultate Poliklinike Bilić Vision prepoznala je i britanska kompanija Rayner, jedan od vodećih proizvođača intraokularnih leća koja je pružila priliku dr. Luki Biliću da bude prvi kirurg u jugoistočnoj Europi koji će ugraditi njihovu najnoviju EMV toric leću. EMV leća s produženim fokusom iskorak je u odnosu na dosadašnje monofokalne leće koje su pružale dobar vid samo na daljinu. EMV leća nudi dobar vid i na srednju udaljenost uz potrebu nošenja naočala tek za čitanje sitnog tiska. U planu je testiranje i novih tehnologija kako intraokularnih leća tako i novih lasera.