Postoje mitovi koji su se nametnuli, no potpuno su pogrešni. Donosimo vam pet mitova o kosi kojih se ne trebate pridržavati, piše Men's Health. Saznajte što je najbolje za vašu kosu, a što radite potpuno pogrešno.
1. Prhut je samo suha koža
Ljudi često misle da imaju prhut jer im je suha koža, no to je daleko od istine. Neugodni svrab i perutanje nisu rezultat suhe kože na glavi, već je to reakcija na gljivice koje prirodno borave na vlasištu. Kad ste izloženi prevelikom stresu ili su česte promjene vremena, poveća se njihov broj pa stoga dobijete prhut. Srećom, pomoći mogu šamponi koji imaju u sebi salicilnu kiselinu i selenijev sulfid. Kad kupujete šampon zbog prhuti, provjerite sastav.
2. Ćelavost se nasljeđuje s majčine strane
Moguće je jer je ćelavost u velikom postotku nasljedna, no ne uvijek s majčine strane. Osim toga, dokazano je da na gubitak kose utječe više faktora. Trećina muškaraca do 45. godine počne gubiti kosu zahvaljujući DHT-u – kombinaciji testosterona i enzima. No, iako postoji ćelavost u obitelji, postoji način na koji možete usporiti proces gubitka kose. Najbolje je savjetovati se s dermatologom koji će vas uputiti na prave proizvode.
3. Kosu treba prati svaki dan da bi ostala čista
Pogrešno. Ako perete kosu svaki dan, možda činite veliku pogrešku. Učestalo šamponiranje slabi kosu i čini je sve masnijom, stoga prestanite. Mnogi muškarci trebali bi zapravo pranje kose ograničiti na jedan do dva puta tjedno. Previše pranja uklonit će prirodne masti s vaše glave pa će ona postajati sve gora.
4. Sijeda kosa posljedica je stresa
Iako je stres loš za naše tijelo općenito, znanstvenici tvrde da ne prouzročuje sijedu kosu. Dapače, najvjerojatnije sijedimo zbog gena. Ako ste genetski skloni sijedoj kosi, potražite šampone koji će usporiti proces.
5. Proizvodi za rast kose zapravo ne funkcioniraju
Ako gubite kosu ili jednostavno ona nikad nije bila kvalitetna, nemojte biti skeptični. Postoje neki proizvodi koji zaista mogu pomoći da vaša kosa postane gušća ili barem da sporije otpada. Postoje određeni lijekovi koje možete dobiti na recept, a koji djeluju na enzim (5-alfa-reduktazu), koji pretvara testosteron u DHT, tj. u oblik koji koji utječe na ćelavost. Osim toga, postoje i šamponi koji čine korijen kose čvršćim. Najbolje je savjetovati se sa stručnjacima koji će svaki terapiju prilagoditi upravo vama.
>>S kokosovim uljem možete imati lijepu kosu, ali i izgubiti kilograme
>>Ako sjedite u klimatiziranim prostorima, izgubit ćete kosu?
Nije istina da stres ne uzrokuje sijedu kosu! Romkinja dolazi kod ginekologa i ovaj zadivljeno - dolje k o curica bez sijedih, a gore skroz sijedi. A Romkinja odvrne: Kako neće, doktore - gore brige, dole razbibriga!