Drugi okusi

Kušajte specijalitete drugih zemalja. Evo što se jede u Maroku, Indiji, Japanu...

Foto: Youtube
Kušajte specijalitete drugih zemalja. Evo što se jede u Maroku, Indiji, Japanu...
13.04.2014.
u 10:29
Tajland je najveći proizvođač i izvoznik riže na svijetu, pa se uz svako tajlandsko jelo servira riža, bilo kuhana bez ičega ili prepržena
Pogledaj originalni članak

Maroko

Najvažniji specijalitet, koji će vam marokanski kuhari servirati, je kruh. Naime, ondje se kruh smatra svetinjom te se prema njemu valja odnositi s posebnim poštovanjem. No tu su i ostale delikatese, kao što su ovčji jezik i oči, kravlje srce i mozak, punjena gušterača i slično. Posebni začini daju uistinu osebujan okus koji će oduševiti gurmane.

Tajland

Tajland je najveći proizvođač i izvoznik riže na svijetu, pa se uz svako tajlandsko jelo servira riža, bilo kuhana bez ičega ili prepržena. Tajlanđani jedu vrlo zdravo, koriste malo ulja, uglavnom kokosovog, puno povrća i začina koji, poput čilija, ubrzavaju metabolizam i probavu. Uopće ne koriste sol i papar, što ne znači da im je hrana bljutava, dapače. Tu su i brojne pomalo neuobičajene delikatese, poput primjerice prženih skakavaca, koji su odlična zamjena za čips.

Japan

Iako se Japan često diči činjenicom da je jedna od najzdravijih kuhinja svijeta, prosječnom Europljaninu većina tamošnjih delikatesa je u najmanju ruku, čudna. Primjerice, u Japanu se možete počastiti najskupljom junetinom na svijetu, koja svoju cijenu ne duguje samoj pripremi, nego činjenici da dolazi s farme gdje se životinje hrane jabukama i pivom.

Indija

Začini u Indiji osvježavaju, griju, ali i korisno djeluju na dobrobit organizma. Još od 3 000. g. prije Krista koristili su se kurkuma, kardamom, papar i senf. Negdje u isto vrijeme udomaćila se i riža duž ušća rijeke Ganges. Osnova indijske kuhinje su žitarice - riža, pšenica, kukuruz ili proso, ovisno o pokrajini, koje se jedu s lećom ili grahom (dal), povrćem, mirisnim marinadama i chutneyjem.

Francuska

Francuska se kuhinja odlikuje najelegantnijim stilom kuhanja na svijetu. Karakterizira je obilna uporaba lokalnih, nerijetko ljekovitih začina, povrća i korjenastog bilja, poput artičoka, šparoga i celera. Salate Francuzima nisu prilog, već predjelo. Zahvaljujući tome, francuska prehrana je bogata vitaminima i vlaknima.

>>Odvedite svoje nepce na daleki istok. Pripremite rezance s piletinom i shiitake gljivama

CIMERFRAJ SE RJEŠAVA RENTIJERA

Je li konačno odzvonilo rentijerima u turizmu? Privatni smještaj od Nove godine na udaru pet novih zakona

Turističko iznajmljivanje odavno je preraslo socijalnu kategoriju i pretvorilo se u rentijerstvo od kojeg se lijepo živjelo, a vlasti su prve korake počele poduzimati tek kad je to dovelo do pucanja infrastrukture u turističkim mjestima, pada kvalitete i smanjenja broja turista, upozoravaju i turistički stručnjaci dr. Sanja Čižmar i Branko Bogunović

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.