Inspekcija

Lažne deklaracije - na kontrolama 
se u recesiji štedi

Foto: ''
Lažne deklaracije - na kontrolama 
se u recesiji štedi
22.09.2010.
u 08:01
Od 133 uzorka tekstila, sirovinski sastav ispravno je naveden samo na jednom!
Pogledaj originalni članak

Kako vjerovati sirovinskom sastavu navedenom na etiketi majice, rublja ili kaputa koji namjeravamo kupiti? Jer, od 133 uzorka tekstila, koliko ih je Državni inspektorat u prvih osam mjeseci ove godine poslao na analizu, samo je jedan bio ispravno deklariran!

Potrošači su kunići

Na gotovo svim je odjevnim predmetima bio naveden lažan sirovinski sastav vlakana.

– Podaci o istinitosti deklaracija uistinu su porazni. Proizvođači pišu što žele, a potrošači su kao pokusni kunići – komentira Mirsad Avdagić, direktor ovlaštenog laboratorija za kontrolu tekstila, kože i zaštitne opreme Euroinspekt-Eurotextil i član Hrvatskoga društva za kvalitetu. Kao primjer neispravnog deklariranja navodi cipele od goretexa na čijoj originalnoj deklaraciji na stranom jeziku piše da su vodonepropusne, a na prevedenoj – da su za suho vrijeme! Ili pak hlače koje su se skupile u pranju, uz nevjerojatno objašnjenje trgovca da ih nitko ne bi kupio kad bi znao da ih mora kemijski čistiti!

Azo boja u grudnjaku

Prečesto kupac mora prosuditi kvalitetu proizvoda. Kontrole sigurnosti proizvoda prve su na udaru kad je riječ o uštedama koje nameće kriza, a Hrvatska je blizu EU u koju znatno teže ulaze sumnjivi proizvodi. – Nadzor nad tržištem nije dovoljan, inspekcije nemaju dovoljno sredstava – kaže Avdagić.

U laboratoriju Mirta-kontrol pak kažu da stanje nije tako alarmantno, da je kod njih podjednak omjer “dobrih” i “loših” proizvoda na analizi. Češće provjeravaju opasna azo-bojila u tkaninama, a našli su ih u posljednje vrijeme samo u jednom grudnjaku.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 13

ZD
zg.dezire
10:01 22.09.2010.

u mnogim dućanima sa skupocjenim krpicama markica je samo mit već jako dugo. a tako i bude još jako dugo. ali večina prosječnih građana ove zemlje nemre ni kupovati u takvim dućanima. oni kaj su se nakrali tak i tak večinom idu van zemlje kupit pojedine krpice.

PL
pluki
09:09 22.09.2010.

Trebali bi redovno raditi kontrole kineskih dučana i robe koja je vrlo sumljive kvalitete a i znamo da najviše otrovnih proizvoda npr. plastike dolazi iz kine i da tamo vjerojatno nema nikakve kontrole.

TP
Tisa Popa
20:26 22.09.2010.

fali mi pola slova u tekstu,ali ne zamirite,naprosto poludim kad pročitam ovakve članke...