Organski pamuk koji je prozračniji, kvalitetniji i zdraviji od tvorničkog ili onog genetski modificiranog, kojeg je svijet mode gladan, uglavnom zbog velikog profita koji donosi, glavna je zvijezda kolekcija poznatih lanaca C&A. H&M-a, Thopshopa, Zare... No u Njemačkoj je organski pamuk ovih dana u središtu velikog tekstilnog skandala.
Kupce se ne smije varati
Istraživanja su, kako piše njemački Financial Times, pokazala da je čak 30 posto organskog pamuka uvezenog iz Indije genetski modificirano, čime je, kaže savezna ministrica za zaštitu potrošača Ilse Aigner “bačeno loše svjetlo na tekstilnu industriju”.
– Inspekcija mora odmah utvrditi razmjere štete! Ovakvu prijevaru kupaca ne možemo tolerirati! – odlučna je ministrica Ilse Aigner.
Prema istraživanju koje je raskrinkalo skandal, prošle je godine velikim tvrtkama prodan indijski pamuk označen kao “organski” iako sadrži tragove genetskog inženjeringa.
Glavni kupci lažno deklarirane pamučne tkanine su lanci C&A i Tchibo. C&A, čija se roba prodaje i u dvjema robnim kućama u hrvatskim centrima City Center One i West Gateu, Njemačkoj je najavio “istragu nakon koje će odlučiti kako se postaviti”, dodajući da su cijelo vrijeme kupovali “ono za što su vjerovali da je organski pamuk”.
Utvrđeno je da su u prijevari s lažnim certifikatima sudjelovala poduzeća Eko Farm Fairtrade iz Indije, Ecocert iz Francuske i jedna tvrtka iz Nizozemske, a prijevara, prema stručnjacima, nije izolirani incident, već uspješna manipulacija kojom prevaranti zarađuju milijune lažnim deklaracijama.
Peter Tschannen, izvršni direktor švicarskog Biotextilherstellers Remei, koji je razotkrio aferu, napominje da je oko 30 posto organskog pamuka lažno deklarirano. Moćni lanci najavili su isprike kupcima i velike tužbe nabavljačima.
Koliko se afera s genetski modificiranim pamukom tiče Hrvatske, nismo doznali jer od hrvatskog C&A nismo dobili odgovor do zaključenja broja. Tako ne znamo ima li i koliko odjeće od takvog, lažnog organskog pamuka na našim policama. Ona najvjerojatnje ne bi izazvala nikakve reakcije, primjerice, na koži onoga tko je nosi. Međutim, mogući je problem u cijeni. Naime, odjeća od organski uzgojenog pamuka višestruko je skuplja, dok korištenje genetski modificiranog stvar bitno pojeftinjuje.
Zamijeniti oznake
– Nikad nismo kontrolirali ni organski pamuk u odjeći, ni genetski modificirani – kazao je Marijan Povodnik, direktor laboratorija Mirta-Kontrol akreditiranog za vještačenje i kontrolu odjeće, kože, obuće.
– Ovo je velika prijevara, teško kršenje zakona i potrošačkih prava. S te odjeće mora se skinuti oznaka “organski pamuk” i staviti oznaka “GMO”, a neki će izgubiti certifikat koji se teško stječe – kaže Jadranka Kolarević iz Potrošača.
Bitno da Hrvati i dalje hrle u C&A, H&M i slične... Ja svojim klincima kupujem artikle proizvedene u Hrvatskoj, ma koliko \"in\" bili H&M i C&A. I prezadovoljan sam.