ŠOKANTNO OTKRIĆE

Leglo bakterija: Predmet koji možda upravo koristite prljaviji je od vaše zahodske daske

Foto: Pexels
Leglo bakterija: Predmet koji možda upravo koristite prljaviji je od vaše zahodske daske
09.11.2024.
u 11:45
Većina bakterija koje su istraživači pronašli dolazi od ljudi, obično s naše kože, usta, iz nosa i s ruku
Pogledaj originalni članak

Svi se trudimo svoje kuhinje i kupaonice održavati čistima i bez bakterija. Ali koliko su čisti naši uredi, računala i tipkovnice? Većina nas provodi više sati dnevno tipkajući na računalu, ali rijetko razmišljamo o tome da ga je ponekad potrebno očistiti. Koliko zapravo prljavi mogu biti naši stolovi?

U sklopu istraživanja koje je provedeno na Sveučilištu Swinburne u Australiji proučavala se količina i vrsta bakterija na zajedničkim i osobnim tipkovnicama zaposlenika te drugim površinama na sveučilištu, piše Center4Research. Otkriveno je da tipkovnice mogu imati visoku razinu bakterija te da zajedničke tipkovnice obično imaju više bakterija nego one koje koristi samo jedna osoba.

GALERIJA: Ovih 7 namirnica ubojice su mozga, izbjegavajte ih u širokom luku

Foto: Shutterstock
Hamburger, glad, jelo, fast food
Foto: Shutterstock
Gazirano piće
Foto: Shutterstock
Foto: Pixabay
čips
Foto: Shutterstock
Kobasica
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Pexels

Slično istraživanje Sveučilišta u Arizoni pokazalo je da prosječan radni stol ima 400 puta više bakterija nego prosječan poklopac WC školjke. Za potrebe istraživanja uzeti su uzorci iz ureda diljem Sjedinjenih Američkih Država, a pokazalo se kako na radnim stolovima žena u pravilu ima više bakterija nego na radnim stolovima muškaraca.

Većina bakterija koje su istraživači pronašli dolazi od ljudi, obično s kože, usta, iz nosa i s ruku. Iako vam većina tih bakterija ne može nauditi, osim ako vam imunološki sustav nije narušen zbog drugih bolesti, još uvijek mogu izazvati infekciju ako imate posjekotinu na prstima, čak i sasvim malenu, koju je teško primijetiti. Stoga je dobro biti na oprezu, osobito ako dijelite računalo s drugim ljudima. Na primjer, ako osoba koja je prije vas koristila tipkovnicu ima gripu, postoji mogućnost da se i vi zarazite korištenjem tipkovnice nakon nje.

Dobra mjera predostrožnosti je pranje ruku prije i nakon korištenja zajedničkog računala, telefona ili druge opreme te poticanje drugih da čine isto. Nije dobra ideja jesti za računalom, posebno ako ga dijelite s drugima. Kada jedete i tipkate, vjerojatno na tipkovnicu prenosite bakterije, ne samo s ruku već i iz usta.

Zapamtite da sve što dodirnete ne mora biti sterilno kako bi bilo sigurno. Bakterije su svuda oko nas, a većina nas neće učiniti bolesnima. Ipak, postoje neke bakterije od kojih se možemo razboljeti pa je pranje ruku u toploj vodi i običnim sapunom preporučljivo prije i nakon korištenja tipkovnice. Alkoholni dezinficijens za ruke može zamijeniti pranje ruku ako nisu vidljivo prljave ili masne.

S vremena na vrijeme potrebno je očistiti i samu tipkovnicu. Prije nego što počnete čistiti, isključite računalo i odspojite tipkovnicu. Okrenite je naopako kako biste izbacili prljavštinu između tipki. Ako imate mogućnosti, ispušite prljavštinu. Potom navlažite štapić za uši vodom ili izopropilnim alkoholom. Pazite da bude vlažan, ne mokar. Koristite ga za čišćenje između tipki. Na kraju, navlažite krpu bez dlačica sredstvom za čišćenje. Opet, pazite da bude vlažna, ne mokra. Obrišite ostatak tipkovnice krpom.

S nekih tipkovnica je moguće skinuti tipke za temeljitije čišćenje, ali to obično nije potrebno jer je najvažnije očistiti dijelove koje najviše dodirujete.

Znate li što sve možete sa sodom bikarbonom? Ovih će pet stvari besprijekorno očistiti

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

GO
Gof33
12:09 09.11.2024.

Kažu i za volan od automobila da je bakteriološki ekstremno kontaminiran, što je lako razumjeti. Ponesite dezinfekcijske maramice sa sobom i jednom dnevno u akciju brzog čišćenja.