važno je znati

Liječnica savjetovala: 'Evo kako ćete si spasiti život ako vas ubode stršljen'

Foto: shutterstock
Liječnica savjetovala: 'Evo kako ćete si spasiti život ako vas ubode stršljen'
15.07.2024.
u 15:30
Ubod stršljena neugodan je i bolan, a može biti i opasan po život. U susjednoj Srbiji muškarac je ovog tjedna umro nakon što ga je stršljen ubo u vrat.
Pogledaj originalni članak

Liječnica Ivana Stefanović iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć kaže za N1 da kod uboda stršljena treba reagirati odmah, a oni koji su alergični trebali bi kod sebe imati epi-pen – injekciju koja u ovakvim situacijama spašava život. Stefanović objašnjava da se reakcije kod uboda opnokrilaca, kao što su pčele, ose i stršljenovi, mogu razviti izuzetno brzo, zbog čega je neophodno hitno reagirati. 

Ako je reakcija lokalna na mjestu uboda, dovoljan je hladan oblog i praćenje, međutim ako se osip počne širiti – neophodno je pozvati Hitnu pomoć. Liječnica savjetuje da put hitne službe ne krećete sami i da je dobro da osoba koja je ubodena ima pratnju i pomoć.

VEZANI ČLANCI: 

Ubodi stršljena mogu biti izuzetno opasni, čak i kobni, i za one koji nisu alergični, ako se dogode u predjelu jezika, obraza ili vrata zato što lokalna reakcija na mjestu uboda dovodi do otoka i zatvaranja dišnih putova. U tom smislu najopasniji je ubod u jezik.

Liječnica napominje da je kod uboda opnokrilaca nezgodno to što se alergija može razviti bilo kad u životu pa to što ste više puta pretrpjeli ubode bez posljedica ne znači da će tako biti i sljedeći put. U slučaju ozbiljnih reakcija na ubod budite na vezi s Hitnom i ako je moguće krenite jedni drugima u susret, kako bi se skratilo vrijeme pružanja pomoći, savjetuje liječnica.

VEZANI ČLANCI: 

Kada su u pitanju osobe koje znaju da su alergične, u slučaju uboda bi trebale odmah popiti lijek Xyzal ili neki drugi antihistaminik koji imaju pri ruci. Stefanović kaže da za djelovanje ovih lijekova treba vremena, ali da je i to nešto što može pomoći do dolaska Hitne pomoći. Liječnica naglašava kako je injekcija epinefrina, tzv. epi-pen jedino što alergičnim osobama može spasiti život u situacijama kada su sami i liječnička pomoć im nije brzo dostupna.

Davanje injekcije je lako, kaže dr. Stefanović i dodaje da je u slučaju uboda injekciju potrebno odmah ubrizgati u butinu ili mišić na ruci. Ona napominje da bi epi-pen trebao biti dio putne ljekarne onih koji znaju da su alergični na ubode opnokrilaca.

Sezona je osa i stršljena, evo kako ih se najbrže riješiti:

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

Avatar Hazl113
Hazl113
16:53 15.07.2024.

To u srbiji je bilo prije 2 tjedna. Zašto ponavljate članke.

Avatar Aurel
Aurel
16:55 15.07.2024.

nevjerojatno besmislen članak!!! ako je xy alergičan i ima pri ruci antihistaminik - ovaj članak mu je nepotreban. ako je xy alergičan, a nema pri ruci antihistaminik - članak mu je nepotreban ako xy nije alergičan, i ima pri ruci antihistaminik - članak mu je nepotreban.

ŠS
Štap sa glavom
07:40 16.07.2024.

U susretu sa stršljenom najbitnije je ostati pribran, ne mlatiti rukama, ne bježati od njega. Ako se čovjek umiri stršljeni se zabijaju u tijelo ali ne ubadaju. Ovo pišem iz vlastitog iskustva kada sam naišao na njihovo gnijezdo u zemlji. Je da sam se udaljavao na sigurnu udaljenost jedno pola sata ali niti jedan me nije ubo.