klimatske promjene

Lipanj je bio najtopliji mjesec ikad, stručnjaci otkrili što nas očekuje nakon toga

Foto: Shutterstock
Vrućina
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Foto: Goran Kovačić/Pixsell
Foto: Nel Pavletic/PIXSELL/Ilustracija
vrućina
Foto: Getty Images
Vrućina
Foto: Getty Images
Vrućina
Foto: Getty Images
Vrućina
03.07.2019.
u 15:00
Podaci The World Weather Attribution-a pokazaju i da prošireni trodnevni toplinski valovi su za pet do deset puta vjerojatniji sada nego, primjerice, 1900- ih, a toplinski valovi su u prosjeku topliji za četiri stupnja u odnosu na prošlo stoljeće.
Pogledaj originalni članak

Protekli mjesec ušao je u povijest zabilježen kao najtopliji mjesec ikad u Europi otkad postoje mjerenja.

Toplinski val pogodio je velike dijelove Europe i oborio je toplinske rekorde u Francuskoj, Švicarskoj, Austriji, Njemačkoj, Španjolskoj i Češkoj, tvrde stručnjaci koji su proveli analizu toplinskih rekorda. 

Toplinski val koji se proširio Europom, posebice istočnom, uzrokovao je da je u Srbiji prošlog utorka izmjereno 39 stupnjeva Celzija zbog čega su u parkovima Beograda postavljeni spremnici s vodom za građane u prolazu, a starijim osobama preporučeno je da ne izlaze iz svojih domova. Ekstremne količine vlage u zraku i poplave, jaka grmljavinska nevremena zabilježena su u dijelovima Srbije, Bugarskoj, Rumunjskoj, BiH i Hrvatskoj.

U Njemačkoj, brojni vatrogasci se bore s vatrenom stihijom koja je nakon izrazito vrućih tjedana planula na području koje se koristi za vojne vježbe u Luebtheenu, oko 160 kilometara sjevernozapadno od Berlina. U Francuskoj j eizmjereno 45.9 stupnjeva, što je za stupanj i pol više u odnosu na dosadašnji zabilježen temperaturni rekord.

I dok mnogi tvrde kako nikada nisu osjetili ovakvu vrućinu, stručnjaci poručuju kako ovakvi, vrući mjeseci bi lako mogli postat nešto uobičajeno.

Naime, poručili su kako je ovakvo `ekstremno` vrijeme čak 100 puta vjerojatnije nego prije 100 godina i za to možemo "okriviti" klimatske promjene, tvrde stručnjaci okupljeni u Copernicus Climate Change Service, a koji su proučavali prošlomjesečne temperature i vrijeme na području Europe. 

Zaključili su kako bi ovakvi "ekstremi" mogli postati uobičajeni do sredine idućeg stoljeća. Dvije odvojene studije pokazale su da su temperature u lipnju bile za dva stupnja više u odnosu na europski prosjek prošle godine. 

Podaci The World Weather Attribution-a pokazaju i da prošireni trodnevni toplinski valovi su za pet do deset puta vjerojatniji sada nego, primjerice, 1900- ih, a toplinski valovi su u prosjeku topliji za četiri stupnja u odnosu na prošlo stoljeće. 

Ove zabrinjavajuće podatke stručnjaci su iznijeli na konfeneciji u Toulouseu gdje su prosječne temperature u ovo doba godine oko 27 stupnjeva, dok je ovog lipnja izmjereno više od 30 stupnjeva. 

Stručnjak dr Friederike Otto sa Sveučilišta Oxford  i direktor Environmental Change Instituta, poručio je kako je ovo snažan podsjetnik da se klimatske promjene događaju pravo sada pred našim očima i neće biti problem samo za našu djecu.

Pogledajte i video Jak vjetar u Zagrebu odnio krov sa zgrade

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

NJ
njofra51
13:00 03.07.2019.

ono kada Google iz žene Friederike napravi muškarca, to je tek katastrofa!