sudbina životinja

Mačke iz Ine završavaju u Liču, a zatim na njima nepoznatu terenu

Foto: Privatni album
Mačke iz Ine završavaju u Liču, a zatim na njima nepoznatu terenu
27.11.2013.
u 21:12
Iako je inspekcija zabranila skloništu prihvat novih životinja, oni se, kažu nam volonteri iz riječke udruge Mijau, toga ne pridržavaju. Nakon sterilizacije mačke treba vratiti u isto okruženje, u novom se neće zadržati
Pogledaj originalni članak

Inspekcija je rješenjem zabranila Skloništu za napuštene životinje Lič da prihvati nove životinje dok ne ukloni sve nedostatke, no oni se toga ne drže. Ispričala nam je to Brankica K. (podaci u uredništvu), volonterka Udruge Mijau iz Rijeke.

- Primili su mačke koje su ulovljene u Ini u Urinju i sterilizirane u Veterinarskoj stanici Rijeka. Provjeravala sam informaciju i razgovarala s voditeljicom skloništa. Iako mi je prvo rekla da to nije moja briga, ipak mi je potvrdila da su mačke kod njih u izolaciji – kaže volonterka i dodaje da cijela priča ima i dodatnu težinu jer te mačke neće biti vraćene na mjesto gdje su ulovljene.

Izmještaju ih

- Riječ je o mačkama koje godinama žive u Ini, no tamo ih ne žele. Mi nismo pristali da ih maknemo nakon sterilizacije jer se mačke neće zadržati na nepoznatom terenu. Posebno ove koje su naučene na život u blizini ljudi. Zato su se u Ini dogovorili s Veterinarskom stanicom Rijeka. Već ih je nekolicina tako izmještena u Kostrenu – kaže volonterka. Dodaje da za razliku od Ine dobro surađuju s jednom drugom tvrtkom, u kojoj svaki majstor ima svoju mačku i sve su sterilizirane. Njihov rad prepoznali su i u Gradu Rijeci, koji financijski podupire projekt smanjena broja slobodnoživućih mačaka kroz programe sterilizacije.

Voditeljica Skloništa za životinje u Liču Milka Mijanović zanijekala nam je da su mačke iz kruga Ine nakon sterilizacije, unatoč zabrani veterinarske inspekcije, završile u skloništu. Napomenula je kako u ugovoru koji je prije godinu i tri mjeseca Veterinarska stanica Rijeka potpisala s Inom jasno piše kako se s mačkama postupa, tko ih može hvatati i sterilizirati i nakon toga puštati u kontrolirano stanište.

- U ovome slučaju na istu mikrolokaciju, no ipak nešto dislocirano od mjesta gdje su uzete jer je njihovo vraćanje u krug Ine izuzetno opasno - napomenula je M. Mijanović. Općina Kostrena, na čijem se području nalaze i postrojenja Ine u Urinju, dala je dvije parcele za smještanje steriliziranih mačaka.

Savjet udruzi

Voditeljica Mijanović pretpostavlja da prozivke o smještanju steriliziranih mačka iz Urinja u Lič, gdje je veterinarska inspekcija zabranila daljnje uzimanje životinja i gdje mačkama nije primjeren smještaj, dolaze iz udruge Mijau.

– Neka ta udruga bolje skrbi o mačkama, nadzire ih, hrani ih i daje im vode, a hvatanje i sterilizaicja nije njihov posao - zaključila je Mijanović.

Na naš upit gdje su smještene sterilizirane mačke u Ministarstvu poljoprivrede odgovaraju kako je izvršena provjera kojom je utvrđeno da životinje nisu smještene u sklonište, već temeljem članka 20 stavak 4. Pravilnika o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje.

U kojem stoji: Ukoliko u skloništu nema mjesta za nove životinje, voditelj skloništa može dogovoriti s osobom koja je našla životinju, ili nekom drugom zainteresiranom osobom, da se brine o životinji tako dugo dok se ne osigura smještaj u sklonište ili uputiti životinju na zbrinjavanje u drugo sklonište, ukoliko ga isto može prihvatiti. Tako nismo saznali gdje su zapravo mačke, no nisu odgovorili ni na postavljeno pitanje ne krši li se premještanjem mačaka isti taj Pravilnik.

Mada se mogu pozvati na onaj dio da se životinja ne vraća ako je to izuzetno opasno, volonteri kažu da se sve moglo riješiti, baš kako su to riješili ljudi koji su shvatili da je dobro imati mačke pored sebe. I koji su spriječili i uklonili sve moguće opasnosti koje bi se zbog života mačaka u pogonima tvrtke mogle dogoditi.

Priča o psima kojima je istekao rok trajanja prešla granice Hrvatske

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.