ZNANSTVENA ISTRAŽIVANJA

Matične stanice abortirane djece pomažu pri izliječenju moždanog udara

20.01.2009.
u 12:00
Pogledaj originalni članak

Britanski znanstvenici dobili su zeleno svjetlo za provođenje terapije na pacijentima pogođenim moždanim udarom, a sastoji se od injekcija matičnih stanica dobivenih od abortirane djece. Prve takve stanice, prenosi “Dailymail”, uzete su iz dvanaestotjednog fetusa, a posebnom injekcijom ubrizgavat će se u pacijentov mozak. Stručnjaci vjeruju kako će ubrizgane stanice poboljšati ili u potpunosti vratiti oštećenu motoriku i mentalne sposobnosti. No, udruge protiv abortusa osudile su takav način liječenja smatrajući je bolesnom i neprihvatljivom za današnje društvo.

Zanimljiva je informacija da oko 250 tisuća Britanaca ima velikih poteškoća izazvanih moždanim udarom i upravo zbog toga znanstvenicima je dopušteno da isprobaju i ovaj način liječenja jer do sada nije pronađen lijek koji bi mogao “popraviti” oštećenja na mozgu nasatala nedostatkom kisika. Kako doznajemo, prve takve terapije počet će se davati sljedeće godine, a učinkovitost će se vidjeti na 12 pacijenata koji će kroz dvije godije, koliko terpija i traje, zapravo biti pokusni kunići biotehnološkoj tvrtki ReNeuron.

Znastvenici tvrde da se navedene stanice mogu pretvoriti u bilo koji oblik ljudskog tkiva, a da su one, koje će se korisiti u skorašnjoj terapiji, posebnim mjerama uzgojene u kulturu nakon što su izvađene iz fetusovog mozga.

Iz ReNeurona kažu kako mogu koristiti i stanice odraslih ljudi, no smatraju da se veći rezultati mogu postići upravo sa fetalnim stanicama. Znanstvenici se nadaju da će u budućnosti biti dovoljna samo jedna injekcija koja će pružiti dugotrajno poboljšanje. U gore navedenoj terapiji prva će grupa primiti tek dva milijuna stanica, a nakon što se vide rezultati, planira se terapija i od čak 20 milijuna stanica.

Pogledajte na vecernji.hr