Evo ga, Phil! Uzvikuje Marinela dok Marko zaustavlja gumenjak na pučini između Lošinja, Ilovika i nešto udaljenije Silbe. Kako neka peraja izranja iz mora, tako njih dvoje govore imena dobrih dupina koji nedaleko od nas iskakaju i zaranjaju, njihove karakteristike i zanimljivosti iz njihova svijeta. U moru kod Lošinja ima oko 250 jedinki, ove godine bilo je i puno beba dupina, doznajemo od Marinele i Marka, istraživača iz instituta Plavi svijet iz Velog Lošinja koji se bavi proučavanjem ovih životinja:
- Phila znamo još od 1990. Uz njega je vrlo često njegov najbolji prijatelj Monk, u posljednjih 30 godina istraživanja, u većini slučajeva njih dvojica su skupa. Kako prepoznajemo tko je tko? Pa po njihovim leđnim perajama, one su jedinstvenog oblika, imaju jedinstvene ureze, to je glavni način. A da bi ih lakše popamtili, dajemo im imena – govori Marinela, objašnjavajući kako izgleda morski svijet ovih životinja u kojem je mladunčad vezana uz majku i ima tete čuvalice.
VIDEO Veli Lošinj: Turistička patrola Večernjeg lista
Slatki život u bojama
Skupina turista na gumenjaku nedaleko od našeg fotografira dupine, zadovoljna i puna dojmova dvosatnog izleta (60 eura) na kojem su vidjeli 15-ak životinja. Institut Plavi svijet prije dvadeset je godina u svojim prostorijama na rivi u Velom Lošinju otvorio edukacijski centar o moru, jednu od glavnih turističkih atrakcija mjesta. Tu ćete doznati puno o morskim kornjačama i dobrim dupinima, možete kupiti i suvenire te posvojiti dupina (godišnji paketi 30-55 eura), za što ćete dobit člansku iskaznicu Plavog svijeta, certifikat i, ovisno o paketu, narukvice, magnete, pernice...
Uplovljavajući u porat gledamo koloritna pročelja kuća na rivi gdje pronalazimo "krivca" za unošenje jarkih boja u život mjesta. To je Tihana Dakić-Barichevich, ima agenciju Turist limun zeleno-žutog pročelja, s vratima boje ciklame. - Sve su fasade bile krem, a ja sam htjela boje pa sam prije 30-ak godina obojila svoju. Susjedi su nastavili - kaže Tihana, vlasnica i tri apartmana koje je uredila poput umjetničkih djela, nazvavši ih La Dolce Vita.
VEZANI ČLANCI
Unajmite li smještaj preko nje, dobit ćete i kupone s popustima za posjete brojnim otočkim atrakcijama i proći povoljnije, a ona će dati sve od sebe da smještaj bude po vašoj mjeri, poput onog kojeg smo mi imali u besprijekornoj Ciao Belli na rivi (73 eura, s doručkom). - Prosječna cijena smještaja u apartmanima u Velom je 80 eura u sezoni, izvan nje 50 – govori Tihana, svojevrsna kreativna direktorica otoka koja restaurira kuće, pravi mozaike na gradskim klupama, prima goste iz cijeloga svijeta koji dolaze na miomirisni otok vitalnosti i klimatsko lječilište još od 19. stoljeća, ukazom Austro-Ugarske čijoj je aristokraciji Lošinj bio jedna od omiljenih odmorišnih destinacija pa su tu izgradili brojne vile i ljetnikovce koji i danas krase otok.
Formula lošinjskog zraka
- Stjenovita obala, borova šuma, ruža vjetrova i morska trava posidonija – navodi direktor TZ Lošinj Dalibor Cvitković glavne čimbenike kvalitete lošinjskog zraka. Od Cvitkovića doznajemo i o brojnim događanjima u Velom Lošinju, o "Bogorodici sa svecima i anđelima" Bartolomea Vivarinija, u župnoj crkvi sv. Antuna Opata Pustinjaka, kinu koje radi cijelu godinu... Tu su i Ljubičić teniska akademija, lječilište, dječja odmarališta... Sve izgleda i miriše savršeno.
A plaže? Njih je i svugdje i nigdje, ovisno što tražite.
VIDEO Turistička patrola Selce
nije austro ugarska aristokracija dolazila u veli lošinj, nego u mali lošinj - u njemu se nalaze sve najpozantije vile iz tog vremena