Kad s vidikovca na starom gradu pogledate prema moru i Janafu, LNG-u i propaloj Dini, jasno je zašto Omišalj nema turizam otoka Krka, gužvu, šušur, problem s pronalaskom parkinga... No ovdje vrijedi ona da je svako zlo za neko dobro pa su u Omišlju, prvoj turističkoj općini nakon Krčkog mosta, cijene povoljnije, apartman možete unajmiti već za 50-ak eura, a hotelski je smještaj u Adriaticu u srcu sezone 70 eura, i to za polupansion. Jer nema lift, hotel ima samo dvije zvjezdice, u stečaju je, no uredan je i čist, zaposlenici ljubazni, plaža blizu, a kompletni ručak deset eura. Hotelska depandansa još je povoljnija. Uz domaće i Mađare, među brojnijim gostima Omišlja su i Bugari i Rumunji. Kvalitetu smještajne ponude podigao je kamp u uvali Pušća.
Mjesto je spojeno na kanalizaciju, a sedam punktova kontrole čistoće mora pokazuju da je čistoća besprijekorna. Doduše, uvijek se nađe netko tko će praviti paniku jer od rastopljenih sredstava za sunčanje u moru "vidi naftnu mrlju". Ipak, većina na tankove s druge strane ovog noću obasjanog zaljeva ne obraća pozornost, osim kad remorkeri guraju tankere na vez, što je atrakcija. Inače uživaju u suncu, moru i ljetu na nekoj od omišaljskih plaža.
Adut je pristup za invalide
U hladu borove šume nedaleko od marine i rive pape Ivana Pavla II. najpoznatija je plaža - Pesja. Šljunčana je, s uređenim prilazom za osobe s invaliditetom. Restoran Fish house ove sezone zatvoren je, odavno propali disko pretvara se u ruinu, baš kao i obližnji hotel Učka ispod kojeg je plaža. Hotel je prije pet godina prodan, a novi vlasnik nije napravio - ništa! Zakon ga ni ne obvezuje? Još je takvih avetinjski praznih objekata po Omišlju, poput hotela Jadran, dijela tvrtke hoteli Omišalj u stečaju koja čeka kupca, ali s obzirom na energetsko okruženje, nije poželjna udavača. U blizini je još jedna od posjećenih plaža, na kojoj je svakodnevno stotinjak umirovljenika-izletnika iz Karlovca. Na plaži radi obitelj Pašalić: Franjo i djeca Franciska i Leonard. Turizmom se bave dulje od dva desetljeća – imaju trgovinu s plažnim programom, bižuterijom i suvenirima te iznajmljuju ležaljke, možda i najjeftinije na Jadranu, za pet eura po danu. Gosti su im hotelski, jednodnevni kao i oni koji su se boraveći na Krku zaželjeli mira:
- Radimo obiteljski, posao ide. Nije točno da jednodnevni gosti ostave samo smeće i ništa ne potroše – zadovoljno će Franjo, naglasivši da čistoću mora u Omišlju potvrđuju plave zastave.
VIDEO Turistička patrola Omišalj
Na ovoj je plaži jedna od točaka kružne otočke rute Camino Krk, baš kao i u arheološkom parku Mirine, ljeti savršene koncertne pozornice, gdje su uz more ostaci ranokršćanske bazilike i rimskog grada Fulfinuma.
Povijest s mirisom smilja
Camino vijuga i kod kapelice iznad uvale Voz, najbliže Krčkom mostu, gdje je stoljećima bio nadzorni punkt, a povijesne činjenice kažu da se u akvatoriju koji se odavde nadgledao odigrala bitka Pompeja i Julija Cezara.
- Ima dosta šetača – kaže Ante Vičević. On s Tatjanom Smeraldo pokraj kapelice ima ekološku plantažu s 360.000 sadnica smilja. U svojoj ga destileriji prerađuju u eterična ulja i hidrolate, a imanje je otvoreno za posjetitelje.
VIDEO Turistička patrola Večernjeg lista u Omišlju
S mirisom smilja u nosu odlazimo u povijesni jezgru Omišlja, izdignutu na 85 metara visokoj litici kroz koju nas je provela Jelena Bigović, voditeljica općinskog Odsjeka za društvene djelatnosti i opće poslove. Tu su Spomen dom Krčkog folklora, galerije, sakralna baština, rodna kuća Otona Glihe... I vidikovac. Okrenete li leđa energetskom postrojenju, pogled će pasti na Pesju.
Imaš pogled na tankere odmah prekoputa na drugoj strani zaljeva koji pola dana ispumpavaju teret i na kemijsku industriju Krka. Tu može samo naivčina zalutati jednom u životu. Tko se tu vrati ljetovati - taj nije normalan.