Zaostrog, tvrde mnogi, ima najljepše plaže na Makarskoj rivijeri poznatoj po čarobnim uvalama. Razvukao se u prostranoj vali, okružen visokim i strmim obroncima Biokova.
Mjestom dominira 550 godina star franjevački samostan Svete Marije sa svojim čuvenim botaničkim vrtom, bogatom galerijom slika, etnografskom zbirkom i drevnom knjižnicom s 30.000 naslova vrlo vrijednih knjiga, među kojima je 26 inkunabula.
Samostan je otvoren za posjetitelje. Nas je proveo fra Branko Brnas. Izdvajamo Meštrovićev kip pjesnika Andrije Kačića Miošića koji je velik dio stvaralačkog života proveo u zaostroškom samostanu. U crkvi je i grob "starca Milovana", kako su ga zvali u puku. Ipak, najzanimljivija nam je bila slika Posljednje večere na kojoj uz stol s Isusom i apostolima sjedi pas dalmatiner.
- Slika je nepoznatog autora talijanske škole početak 18. stoljeća. Upravo zahvaljujući ovoj slici, kao i đakovačkom arhivu, dalmatiner je 1993. godine međunarodno zaštićen kao izvorna hrvatska pasmina. Svojatali su ih Francuzi i Englezi, ali mi smo dokazali da je dalmatiner naš – govori fra Branko.
Vile u Gornjem Selu
Upravo zbog te slike i njezina značaja dalmatiner danas postaje zaštitni znak Zaostroga. Njihovim točkama oslikane su sve autobuske stanice u mjestu, a u centru je Selfie Dalmatian Wall, jedinstven studio u znaku dalmatinera, atrakcija za djecu i odrasle koji su kostimiraju u crno bijelo i slikaju u zanimljivom ambijentu posvećenom Dalmaciji, dalmatineru i Zaostrogu.
Cijelu ovo čaroliju osmislila je Božena Delaš.
- Ovo je Selfie room koja tematizira Dalmaciju na jedan drugačiji način, a ljude animiramo da se odjenu u crno-bijele kombinacije, stave šešir i naočare i slikaju s našim kulisama koje mogu i sami dodirivati, premještati. Dio prostora posvećen je suncu i moru, dio dalmatineru, samostanu i Zaostrogu kakav je nekada bio pa je tu i tiramola. Jedan dio, sa starinskim krevetom posvećen je čuvenoj dalmatinskoj fjaki. Svi su oduševljeni, odlaze obogaćeni posebnim uspomenama – priča nam Božena kojoj za osmišljavanje ovog bajkovitog kutka zacijelo pomoglo iskustvo iz kazališta lutaka u Rijeci gdje je nekada radila. Ulaznica je 3 eura za djecu, 4 za odrasle.
Uz plažu nanizali su se kampovi, opjevani još u prošla vremena.
- Poznati smo po kampovima jer kampisti vole dobre plaže, tišinu, mir, zelenilo, kvalitetne šetnice i mogućnost pješačenja. Sve to imamo. U novije vrijeme, na prostoru Gornjeg sela, koje je bilo gotovo napušteno obnavljaju se stare kuće i grade luksuzne vile s bazenima koje su jako tražene – govori Matko Burić, načelnik općine Gradac, kojoj pripada Zaostrog.
Primjećujemo puno djece i mladih.
- U Zaostrogu se organizira GO festival, organiziraju ga Siščani, hvala im na tome, a općina ih sufinancira. Riječ je o međunarodnim igrama djece - kaže Burić.
Fra Aleksa partizan
Ime je, otkriva nam, Zaostrog dobio jer se nalazi iza Ostroga, glavnog grada Paganije, čiji ostaci još nisu pronađeni. Ispričao nam je još jednu posebnost.
- U Zaostrogu sunce dva puta izlazi. Izađe, a kako je na istočnoj strani ovo brdo, onda zađe iza njega i poslije se opet pojavi – pokazuje Burić.
Na rivi je nedavno postavljen spomenik fra Aleksandru Ribičiću, dobročinitelju, humanisti i piscu, katoličkom redovniku i sudioniku partizanskog pokreta. Još jedna zanimljivost.
Meni vise lici kao Zao i Strog. Cini se jedno od rijetkih mijesta na Jadranu koje nije apartmanizirano, izbetonirano i upropasceno. Izgleda isto kao i 1986 godine kada sam zadnji put bio.Koliko ce tako ostati, narocito nakon busenja tunela?