jeste li znali?

Mokrite u moru? U nekim bi zemljama platili kaznu, a stručnjaci objasnili što se događa kad to učinite

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Mokrite u moru? U nekim bi zemljama platili kaznu, a stručnjaci objasnili što se događa kad to učinite
31.07.2024.
u 11:30
Španjolski grad Marbella uveo je kazne od 750 eura za one koji se olakšaju u more na nekoj od njihovih 25 plaža
Pogledaj originalni članak

S vrhuncem turističke sezone plaže duž Jadranske obale vrve posjetiteljima iz svih krajeva svijeta. Raznolika populacija donosi sa sobom različite kulturne običaje, ponašanja i higijenske standarde. Jedna je od čestih dilema mokrenje u moru. Prema Američkom društvu za kemiju, ovo ponašanje nije samo bezopasno, već može imati i korisne aspekte.

Naime, ljudski urin je 95% voda, a prisutni natrij-klorid, koji se već nalazi i u morskoj vodi, ne šteti morskom okolišu. Čak i kad bi svi ljudi na svijetu istodobno mokrili u more, ne bi došlo do ekološke štete, tvrde stručnjaci. Biokemičar Stewart Johnes objašnjava da je urin bezopasan i, kada se razrijedi morskom vodom, postaje beznačajan u vrlo kratkom vremenu.

 

Istraživanja su pokazala da 62% kupača mokri u moru, a taj fenomen nije ograničen samo na ljude. Na primjer, kit može dnevno ispustiti 970 litara urina u ocean. Unatoč tome, znanstvenici preporučuju izbjegavanje mokrenja u manjim uvalama gdje voda manje cirkulira.

S druge strane, mokrenje u moru može biti smatrano nepristojnim i nehigijenskim, što pokazuju i neke lokalne regulative. Španjolski grad Marbella uveo je kazne od 750 eura za one koji se olakšaju u more na nekoj od njihovih 25 plaža. Također, u mjestu San Pedro del Pinatar u Murciji mokrenje u moru zabranjeno je još od 2017. godine.

VEZANI ČLANCI: 

Što se tiče bazena, situacija je drukčija. Iako se mokrenje u bazenu može činiti bezopasnim, miješanje urina s klorom može stvoriti štetne kemikalije, poput klor-cijanida, koji može oštetiti srce i pluća. 

 

Dezinficijensi poput klora koriste se za uništavanje bakterija u vodi, ali kada dođu u kontakt s urinom, znojem i prljavštinom, stvaraju nusproizvode koji mogu iritirati oči, kožu ili izazvati astmatične napade.

Ženski znak na WC-u nije haljina, kao što većina misli: Evo što to zapravo predstavlja

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

SB
Stroga Babaroga
11:44 31.07.2024.

A kako Španjolci to kontroliraju, to me baš zanima!?

5S
505.scrtom
11:45 31.07.2024.

pa neču valjda prije toga gaće skinuti !?. pitam za prijatelja.

PR
pravednik2
13:17 31.07.2024.

Koliko je kazna kitovima za mokrenje u Španjolskoj? Što je sa dupinima?