PUTOVANJA

Najčešće putujemo k rodbini, na moru je bio svaki četvrti putnik

Foto: Privatni album
Najčešće putujemo k rodbini, na moru je bio svaki četvrti putnik
02.12.2015.
u 22:30
Nedostatak novca, loše zdravlje ili nedostatak slobodnog vremena građani najčešće navode kao razloge da ostanu kod kuće
Pogledaj originalni članak

Prva udaljenija destinacija bio joj je Tunis, pa Turska, Egipat, Cipar, Francuska, Velika Britanija, SAD, a nedavno i Tajland. Putovanja, napominje, nisu bačen novac, već investicija u samog sebe.

– Pravo je bogatstvo svaki dan naučiti nešto novo, i to ne trebaju biti velike stvari. Nova riječ, iskustvo, vještina, novi okusi... Tome učim i svoju djecu jer želim da budu građani svijeta, a ne ljudi sa strahovima, osudama, kompleksima i podjelama. Da vole svoje i cijene tuđe – kaže Karmen Špiranec, voditeljica na krapinskom radiju Kaj i ljubiteljica putovanja. Oduvijek su je intrigirala mjesta, ljudi, običaji, povijesna ostavština, prirodne ljepote, pa kad su joj djeca poodrasla, krenuli su svi zajedno u istraživanje.

Mamac besplatni smještaj

– Nije potrebno ni puno novca, već dobre volje, ali i pomalo hrabrosti i odvažnosti – dodaje. Prema podacima koje je ovih dana objavio Državni zavod za statistiku, prošle je godine na barem jednom privatnom višednevnom putovanju bilo 1,8 milijuna građana Hrvatske, što je 49 posto stanovništva starijeg od 15 godina. Zabilježeno je 6,6 milijuna privatnih putovanja, od čega sedamdesetak posto u Hrvatskoj. U inozemstvo se najviše putovalo u Bosnu i Hercegovinu (četvrtina), Austriju, Sloveniju, Italiju i Njemačku. Najčešći motivi, u četrdesetak posto slučajeva, bili su posjet rodbini i prijateljima, a za 1,3 milijuna putovanja, ili dvadesetak posto, motiv je bio odmor na moru. No, nije isključeno da se i dio onih koji su putovali rodbini i prijateljima nisu kupali u moru, uz besplatni smještaj. Zdravstvene i wellness programe uplatilo je samo četiri posto građana. Na jednom putovanju ostvareno je u prosjeku 5,6 noćenja, uglavnom u neplaćenim smještajnim objektima kod rodbine i prijatelja. U DZS-u su izračunali da je na putovanjima potrošeno 9,9 milijardi kuna, od čega 4,2 milijarde kuna u Hrvatskoj, a 5,6 milijardi u inozemstvu. Prosječni troškovi po putovanju iznosili su 1482 kune. Dakle, čak 1,9 milijuna ili 51 posto stanovništva, lani nije nikamo otputovalo na više dana, a najčešći razlog, u 67,2 posto slučajeva, bio je nedostatak novca. Ostalo su zdravstveni razlozi ili nedostatak slobodnog vremena zbog obiteljskih ili poslovnih obveza. Prošle je godine na barem jednom poslovnom višednevnom putovanju bilo 371.000 stanovnika koji su 51,6 posto noćenja ostvarili u Hrvatskoj. Najpopularnija su ipak jednodnevna putovanja kakvih je zabilježeno čak 13 milijuna, od čega 11,3 milijuna privatnih.

– U današnje vrijeme interneta, niskotarifnih avionskih kompanija i vrlo povoljnih alternativnih načina smještaja, jeftino putovati nikad nije bilo lakše – kaže Luka Ljubičić, voditelj portala jeftinoputovati.com, koji se posvetio promoviranju kulture putovanja i rušenju stereotipa da su putovanja isključivo za bogate.

Za put se troši manje

Broj privatnih višednevnih putovanja u 2014. godini 16 je posto veći nego 2013. No, manje je noćenja, a time su smanjeni i ukupni izdaci. Lani je potrošeno 21 posto manje novca, u prosjeku 1482 kune po putovanju.

Samo svaki treći putnik prenoćio je u komercijalnom smještaju, ostali u privatnom. Automobilom je putovalo njih 67%, 21% autobusom, 5% zrakoplovom, a 4% vlakom.

>> Poslodavci nude odmora koliko želite – nova šansa i za turizam

>> Zdravstveni turizam idućih će godina rasti 7 posto godišnje

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

FI
Fisherman
08:09 03.12.2015.

Pa da je brizna majka sad bi na slici bila sa djecom a nebi se slikala ko neka polovnjaca.

Avatar Luring
Luring
20:08 04.12.2015.

Februari 08 letim za Dhaka, poslije Bangkok, Ho Chi Minh City (Saigon), Nha Trang, Hanoi, Hong Kong, Bangkok i doma za Stockholm.

LI
lika64
23:51 02.12.2015.

predivna žena i brižna majka, žena s najljepšim glasom u našem eteru, Karmen...