Sačuvana tradicija

Najstariji način pjevanja u Hrvatskoj još uvijek je hit u jednoj našoj regiji: UNESCO ga je prepoznao kao kulturnu baštinu

Foto: HTZ
Gorski kotar
Foto: HTZ
Gorski kotar
Foto: HTZ
Gorski kotar
Foto: HTZ
Gorski kotar
Foto: HTZ
Gorski kotar
Foto: HTZ
Gorski kotar
Foto: HTZ
Gorski kotar
Foto: HTZ
Gorski kotar
Foto: HTZ
Gorski kotar
Foto: HTZ
Gorski kotar
01.11.2024.
u 08:00
Što vam prvo padne na pamet kad pomislite na bijeg u prirodu? Ako zamišljate mjesto gdje su planine prekrivene gustim šumama, gdje rijeke žubore između stijena, a zrak miriše na svježe iglice bora, onda je ovo prava destinacija za vas.
Pogledaj originalni članak

Kažu da je jednom davno, u srcu guste, nepristupačne šume, živio mladić po imenu Petar. Bio je pastir, tih i skroman, čuvao je stada na proplancima, daleko od vreve i svijeta. Jednog dana, dok je Petar sjedio pod starim hrastom, savladao ga je san. Usred sna, iz magle i sjena izašla je vila – čuvarica šuma i planina, i dotaknula ga. Kad se probudio, osjetio je nešto neobično – neobjašnjivu snagu koja nije bila samo snaga tijela već snaga koja dolazi od zemlje, od drveća, od stijena. Petar je s tom snagom postao heroj, štitio je svoje selo i borio se protiv neprijatelja. Legenda o Petru Klepcu i danas živi, duboko ukorijenjena u ovome kraju, koji je i sam simbol snage i izdržljivosti prirode – Gorskom kotaru.

Ovo je mjesto gdje se legende ne pričaju samo za stolom uz vatru nego ih možete osjetiti dok hodate kroz šume, koje skrivaju tragove prošlosti, dok uživate u domaćim delicijama, slušate zvukove prirode i melodije prošlih vremena, ali i razgledavate čarobne atrakcije koje donosimo u nastavku.


Što vidjeti? Sve, ali polako...

U srcu Gorskog kotara krije se Lokvarsko jezero. Nastalo prije 70 godina u mjestu Lokve, sa svojih impresivnih 17 kilometara dužine, nudi savršeno okruženje za bijeg od svakodnevice. Bilo da ste ljubitelj planinarenja, biciklizma, ribolova ili jednostavno volite šetnje u prirodi, Lokvarsko jezero ima za svakoga ponešto. Zamislite šetnju uz obalu, okruženi mirisom borova, dok vam umirujući zvuci prirode brišu svaku misao o užurbanom gradskom životu. Iako samo najuporniji prolaze cijelu stazu, i one kraće rute, idealne za obiteljske izlete s djecom ili šetnje s kućnim ljubimcima, prepune su čarolije. Mali savjet: ako želite skupiti puno lajkova na svojoj Instagram fotki pokraj jezera, u šetnju se zaputite pred zalazak sunca – zlatne boje, koje se reflektiraju na vodi, stvorit će prizor kao iz bajke.

Foto: HTZ
Gorski kotar

Ako tražite mjesto gdje priroda ostavlja bez daha, Bijele i Samarske stijene su destinacija koju ne smijete propustiti. Ove jedinstvene krške formacije, smještene u srcu Velike Kapele, pravi su raj za ljubitelje planinarenja i avanture. Put kroz stijene vodi vas kroz netaknuti krajolik, gdje se bijeli kamen proteže u dramatične oblike, dok usponi i spuštanja kroz stijene pružaju izazov koji će nagraditi svaku vašu minutu truda. Nije važno jeste li iskusni planinar ili samo tražite bijeg od gradske buke – osjetit ćete adrenalin dok se penjete uz staze osigurane sajlama i klinovima. Svaki korak vodi vas kroz prizore koji će vas očarati, a na vrhu vas čeka spektakularan pogled koji ćete dugo pamtiti. Ne zaboravite ponijeti termosicu s toplim čajem jer nema ništa bolje od pauze na vrhu, uz gutljaj nečeg toplog, dok uživate u magičnom pogledu.

Ako pak volite vodene avanture, ljeti se na rijeci Kupi, na njezinim mirnijim dijelovima, organiziraju kanu/kayak safariji jer su brzaci dovoljno sigurni čak i za one koji nikada nisu imali veslo u rukama – od odraslih do najmlađih članova obitelji. U 2 do 3 sata putovanja tokom Kupe, imate dovoljno vremena za veslanje, kupanje, skakanje s obala u rijeku i uživanje na najljepšim dijelovima gorske ljepotice. Ako ste ipak više skloni izazovima, tu je „grbajelska lijana“ – posebna atrakcija za one malo spretnije i u boljoj kondiciji. Za one koji žele još intenzivniji doživljaj, rafting na Kupi je idealan za proljetne i jesenske mjesece, kada je vodostaj visok nakon obilnijih kiša. No, čak i ljeti, kad vodostaj padne, rafting nije ništa manje uzbudljiva avantura.

Foto: HTZ
Gorski kotar

A nakon šetnje, nema ništa bolje nego sjesti u jedan od lokalnih restorana i kušati njihove daleko poznate specijalitete jer Gorski kotar krije nezaboravne okuse.


Zalogaji divljine koje morate kušati

Iako je ovo nekoć bio siromašan kraj, spretne domaćice znale su kako uvijek izvući najbolje iz prirode. Neizostavni lički krumpir i danas se sprema na raznorazne načine, a jedan od najjednostavnijih, ali najslasnijih je u obliku polica – polovice krumpira pečene s ploškama slanine. No na tanjurima se često nađu i žablji kraci, puževi, puhovi i slatkovodne ribe. Još i danas Gorski kotar i Lika ponosno ističu svoje specijalitete, a jedno od najpoznatijih jela regije je divljač, bilo u obliku sušenog pršuta od divljači ili gulaša u raznim kombinacijama – od gulaša s jelenom, veprom, pa čak i medvjedom.

Foto: HTZ
Gorski kotar

Još jedan ponos Gorskog kotara je goranski nadjev, ili nadelo – tradicionalno uskrsno jelo koje se puni šunkom, slaninom, mladim lukom i jajima, a sve to umotano u svinjski želudac te kratko dimljeno. To je jedno od onih jela koje oslikava snalažljivost goranskih kuharica kroz povijest, što će se teško pronaći bilo gdje drugdje. Ako preferirate nešto tradicionalnije, tu je i legendarna lička janjetina, pečena na ražnju ili ispod peke, pečena do savršenstva, koja idealno ide uz domaći lički krumpir i svježe povrće iz vrta. Svaki zalogaj nosi sa sobom okus divljine, a kad ga zalijete čašicom domaće rakije od borovnice, sve brige nestanu.

Oni s malo sofisticiranijim nepcem mogu uživati u pastrvama iz Gacke, poznatima po izuzetnom okusu. Pečene na žaru, punjene ili zapečene u kukuruznom brašnu, pastrve su posebna delicija ove regije. No, uza sve ove mesne i riblje specijalitete, Gorski kotar nudi i niz mliječnih proizvoda, od kojih je basa, autohtoni lički sir, jedan od najpoznatijih. Ako ste pak ljubitelj jednostavnih, domaćih jela, onda će vas fažol s repom ili lički lonac – juha od janjetine ili ovčetine i raznog povrća – sigurno osvojiti. Ne smijemo zaboraviti ni slatki dio priče. Knedle punjene šljivama ili marelicama te lički uštipci, prženi u vrućem ulju i posuti šećerom, svakoga vraćaju u djetinjstvo.

No nije samo hrana to što ovdje miriše na šumu i šumske plodove. Mnoga lokalna domaćinstva proizvode šumski med od cvjetova smreke i kestena te džem od šumskih jagoda, s mirisom ljeta zarobljenim u staklenci, a jednu voćku posebno cijene i slave.

Serijal 'Posjeti me'

„Mirisi, zvukovi, prizori i okusi ovih mjesta ostavit će neizbrisiv trag u vašem sjećanju. Serijal 'Posjeti me', koji možete pratiti na društvenim mrežama i stranicama Hrvatske turističke zajednice, savršeno prenosi taj doživljaj kroz šest epizoda koje vas vode na putovanje kroz srca i duše nekih od najljepših, često zaboravljenih dijelova Hrvatske.”



 

Osluhnite šum tradicije i melodije Gorskog kotara

Svake godine, u Gorskom kotaru, slavi se Dan šljiva – dan kada se Brod Moravicama širi miris slatkih, sočnih šljiva. Tada domaćini svakog posjetitelja dočekuju s osmijehom i punim košarama džemova, rakija i kolača, na bazi šljive. Osim toga, održavaju se radionice, sajam domaćih proizvoda, ali i tradicionalni kulturni nastupi – pravi raj za sve ljubitelje folklora. Ovdje možete naučiti više o lokalnim receptima, kušati domaće proizvode, ali i doznati ponešto o tajnama uzgoja ovoga dragocjenog ploda. Bit će vam teško odoljeti brojnim ukusnim delicijama, dok okruženi predivnim krajolikom i toplim gostoprimstvom uživate u pravoj lokalnoj atmosferi.

Foto: HTZ
Gorski kotar

A sad kada zima već kuca na vrata, s njom stižu i Zvončari – neustrašivi maskirani likovi sa zvonima oko struka, koji stoljećima čuvaju ovu jedinstvenu karnevalsku tradiciju. Zvonjava, koja odzvanja Gorskim kotarom, tjera hladnoću i zle duhove, dok vesela povorka u svojim šarenim kostimima prolazi kroz sela i donosi radost u svaki kutak. Karneval zvončara, uz vatru, ples i smijeh, nudi vam jedinstvenu priliku da osjetite drevnu snagu ovih običaja i povežete se s prirodom na jedan posve drugačiji način.

Ako se nađete u Gorskom kotaru, osim zvukova neustrašivih zvončara i vjetra, koji prolazi kroz guste šume, te cvrkuta ptica i šuštanja divlje i neukroćene rijeke Kupe, možete čuti nešto posebno – zvukove heligonke i ojkanja, jedinstvene glazbene tradicije ovog kraja.

Heligonka, mala, ali moćna harmonika, ovdje odjekuje kroz brda i doline već generacijama. Njezin mek, ali istovremeno prodoran zvuk, savršeno se uklapa u prirodni ritam Gorskog kotara. Na svakom derneku, sajmu ili lokalnoj proslavi, sigurno ćete naići na veselo društvo koje svira polke i valcere, a heligonka je gotovo uvijek glavni instrument. Svoje porijeklo vuče iz vremena kada su ljudi živjeli jednostavnije, a glazba je bila srce svakog okupljanja.

Foto: HTZ
Gorski kotar

Sviranje heligonke nije nešto što se uči u glazbenim školama, već se to umijeće prenosi s očeva na sinove, s djedova na unuke – uči se u krugu obitelji, na lokalnim proslavama, u trenucima zajedništva. Zanimljivost ovog instrumenta je u načinu na koji proizvodi zvuk: pritiskom na jedno dugme, kad se mijeh upuhuje, dobiva se jedan ton, a kad se mijeh ispuhuje, pritiskom na isto dugme, dobiva se potpuno drugačiji ton. Njezin zvuk savršeno odražava duh Gorskog kotara – živahan, ali nježan, duboko ukorijenjen u prirodi i tradiciji. Kad čujete kako Gorani sviraju heligonku, ne možete ostati ravnodušni – noge same krenu plesati.

No nije samo heligonka ono što osvaja srce Gorskog kotara. Tu je i ojkanje – drevni način pjevanja koji zvuči kao da dolazi iz same duše planina. Zamislite grupu pjevača okupljenih na nekom planinskom prijevoju, gdje jedan drži dugi ton, a drugi podrhtava glasom, stvarajući jedinstveni zvučni val koji prolazi kroz tihe šume i dolazi do svakog uha. Ojkanje je toliko posebno da ga je i UNESCO prepoznao kao nematerijalnu kulturnu baštinu.


Doživite čaroliju svim osjetilima

Svako doba godine u Gorskom kotaru ima svoju čar. Ljeti su tu proplanci puni divljih cvjetova i osvježavajuće rijeke, dok zimi sve postaje bajkovito, prekriveno snijegom. No uvijek, bez obzira na sezonu, Gorski kotar je mjesto za odmaknuti se od svakodnevice. Možda će vas privući planinarenje, možda vožnja biciklom kroz šume ili jednostavno uživanje u domaćoj hrani i pogledu s nekog osamljenog brda.

Foto: HTZ
Gorski kotar

I sigurno vam se već sada glavom mota pitanje: „Zašto ovo mjesto nisam otkrio/la ranije?“ Imajući to na umu, kampanja Posjeti me“, kroz šest epizoda vodi gledatelje kroz neka od najčarobnijih mjesta Hrvatske, a među njima i Gorski kotar. Tu su, naravno, i Međimurje, Zagorje, Slavonija, Dugi otok i Šibenik sa svojim zaleđem, ali Gorski kotar zasigurno na poseban način ostaje urezan u sjećanje. Gledajući video, gotovo da ćete osjetiti svjež zrak koji vas miluje po licu i čuti žubor kristalno čiste Kupe kako odzvanja u pozadini, kao da ste već ondje, u srcu ovoga planinskog raja.

Pratite kampanju na društvenim mrežama Hrvatske turističke zajednice i otkrijte čari i drugih destinacija.

htz

Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskom turističkom zajednicom.

'BILO JE NEPODNOŠLJIVO'

Srpska glumica bez zadrške popljuvala Split! Živjela u Hrvatskoj 7 godina pa se nezadovoljna vratila u Srbiju

Srpska glumica Ana Franić bez zadrške je opisala svoj boravak u jednom od najljepših dalmatinskih gradova. - Živjeti u Splitu, živjeti u bilo kojem primorskom mjestu znači naviknuti se na jedan život kakav mi ovdje ne poznajemo, na jednu potpunu učmalost manje sredine - kazala je te dodala kako joj je boravak u gradu koji broji više od 160 tisuća stanovnika bio "apsolutno nepodnošljiv".

Pogledajte na vecernji.hr