EKOLOŠKI I KORISNO

Ne bacajte pepeo iz kamina ili peći: Pronašli smo 6 načina kako ga ponovno iskoristiti

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
11.12.2024.
u 07:00
Pepeo od ogrjevnog drveta nusproizvod je koji često završava u smeću, no zapravo je riječ o svestranom i korisnom materijalu
Pogledaj originalni članak

Sezona grijanja je u punom jeku, a unatoč popularnosti novijih energenata, kao što su struja i plin, u mnogim kućanstvima još uvijek su aktualne peći u kojima romantično pucketa drvo. Pepeo od ogrjevnog drveta nusproizvod je koji često završava u smeću, no zapravo je riječ o svestranom i korisnom materijalu. Sadrži hranjive tvari poput kalija, kalcija, magnezija i fosfora i ekološka je alternativa za razne potrebe. Stoga, idući put pepeo nemojte baciti već ga iskoristite za neku od sljedećih šest namjena.

Prirodno gnojivo za vrt: Pepeo je izvrstan izvor kalija i drugih minerala koji potiču rast biljaka. Posipanje pepela po tlu poboljšava njegovu plodnost, posebno za povrće poput rajčice, krumpira i mrkve. No, važno je koristiti pepeo u umjerenim količinama i izbjegavati biljke koje preferiraju kiselo tlo, poput borovnica.

Regulacija kiselosti tla: Pepeo može neutralizirati kiselo tlo jer djeluje kao prirodni vapnenac. Ovo je osobito korisno za travnjake i vrtove s biljkama koje bolje uspijevaju u neutralnim ili blago alkalnim uvjetima. Prije primjene preporučuje se testiranje pH vrijednosti tla kako biste izbjegli prekomjernu alkalnost.

Prirodni repelent za štetočine: Pepeo odbija puževe i insekte, poput mrava. Posipajte ga oko biljaka koje želite zaštititi. No, izbjegavajte pretjerivanje, jer previše pepela može promijeniti ravnotežu tla.

Čišćenje i poliranje: Pepeo se od davnina koristi za čišćenje. Pomiješajte ga s malom količinom vode kako biste dobili pastu za poliranje srebra, stakla ili metalnih površina. Ovaj prirodni abraziv uklanja mrlje bez štetnih kemikalija.

Održavanje staza i puteva: Zimi pepeo pomaže u sprječavanju klizanja na zaleđenim stazama. Posipanje tankog sloja pepela osigurava bolju stabilnost i sigurnost, a istovremeno je ekološki prihvatljivije od soli koja može štetiti biljkama i životinjama.

Kompostiranje: Dodavanje pepela u kompost obogaćuje ga mineralima i pomaže uravnotežiti pH vrijednost. Međutim, potrebno je paziti na količinu kako bi se izbjegla prekomjerna alkalnost koja može ometati proces razgradnje.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.