Kad je korisnik @jscarto na Twitteru podijelio sliku s više nijansi ljubičaste boje i pitao druge koliko boja na njoj vide, sigurno nije pomislio da će pokrenuti lavinu od nekoliko desetaka tisuća komentara.
Riječ je o takozvanoj 'Mach Bands iluziji' nazvanoj po fizičaru koji je primijetio da mozak zbunjuje naglašeni kontrast na mjestu prijelaza boje u drugu nijansu - pa na skali boja netko vidi njih 20, a drugi samo tri. Osim toga, mrežnica oka svakome drugačije 'snimi' sliku, a na broj boja koji vidimo bitno utječu i vanjski čimbenici poput npr. loma svijetla na ekranu uređaja koji koristimo.
Tarantino vlastitoj majci nije dao ni dolar zbog obećanja kojeg joj je dao u djetinjstvu
Broj boja koji vidite najviše ovisi o ekranu uređaja s kojeg gledate sliku; bilo da je riječ o smart phoneu, prijenosnom ili stolnom računalu - objasnio je Twitter korisnik i dodao da će taj broj najviše zato ovisiti o svjetlu i 'moodu' ekrana, kao i o svjetlu u prostoriji.
- Ja ih vidim 11 - rekao je drugi korisnik i dodao kako 'uspjeh' u rješavanju ovog zadatka ovisi i o tome kakav nam je vid, pa će starije osobe vjerojatno vidjeti manje boja bez obzira na grafiku monitora.
Na njega se nadovezao i jedan 76-godišnjak koji je komentirao da 'usprkos godinama vidi 13 boja', dok neki puno mlađi vide tri ili četiri, a muškarci su u svojim komentarima općenito navodili manji broj boja nego žene.
- Dokazano je da muškarci slabije vide razlike u nijansama boja - komentirao je jedan korisnik i dodao da 'oni češće pate od daltonizma (poremećaja prepoznavanja boja), ali da su zato bolji u uočavanju detalja u pokretnim slikama, što je našim daljim muškim precima bila velika prednost u lovu, prenosi Metro.uk.
Širi se strahoviti toplinski val sa Sjeverne Afrike na jug Europe
12