Čak 10-15 % parova reproduktivne dobi pogođeno je neplodnošću. U jednakom omjeru neplodnost je posljedica ženskog, muškog ili zajedničkog čimbenika, a za sve parove koji se s njom suočavaju predstavlja frustrirajuću prepreku do željenog cilja – njihove bebe. Osim definiranih uzroka neplodnosti poput oštećenja jajovoda, smanjenog broja spermija, hormonalnih uzroka, životne dobi i dr., u zadnje vrijeme provode se brojna znanstvena istraživanja o povezanosti mikrobioma i neplodnosti.
Zašto mikrobiom?
Mikrobiom predstavlja zajednički naziv za sve mikroorganizme koji žive na našem i unutar našeg tijela. Njihov ukupni broj je 10 puta veći od sveukupnog broja naših stanica. Mikroorganizmi su prisutni na koži (kožni mikrobiom), u ustima (oralni mikrobiom), u crijevima (crijevni mikrobiom), ali i u vagini (vaginalni mikrobiom).
Kad se govori o (ne)plodnosti, najčešće se spominje vaginalni mikrobiom ili vaginalna flora. Znanstvena istraživanja uspjela su pokazati kako je sastav i stabilnost vaginalne flore različit kod trudnica i žena koje nisu trudne te ukazuju na utjecaj vaginalnog mikrobioma na plodnost i rađanje. Naime, sastav vaginalne flore može biti jedan od uzroka neobjašnjive neplodnosti.
Vaginalna flora – ključ plodnosti
Vaginalni mikrobiom sastoji se od oko 250 različitih vrsta bakterija. Rodnica i endometrij nastanjeni su bakterijama koje mogu značajno utjecati na plodnost žene. Istraživanja su pokazala da se mikrobiom kod većine zdravih žena sastoji od preko 90 % laktobacila, „dobrih bakterija“ koje imaju zaštitnu ulogu. Prisutnost drugih mikroorganizama ili nedostatak laktobacila može znatno smanjiti plodnost.
U rodnici mora postojati minimalno 80 % određenih laktobacila kako bi žena mogla zatrudnjeti. Šanse za trudnoću tada iznose čak 76 %. Ukoliko laktobacila ima manje, žena ima samo 6 % šanse ostati trudna. Znanost pokazuje da vaginalna flora bogata laktobacilima omogućuje 10 puta veću šansu za uspješno začeće i porod.
Kako do dragocjenih laktobacila?
Odgovor je jednostavan – popijte ih!
Možda vam se javlja pitanje zašto popiti dobre bakterije za vaginalnu floru i kako uopće bakterije dođu do vaginalnog područja? Odgovor je jednostavan – to je prirodan put kolonizacije bakterija kod čovjeka. Od početka života, unos bakterija kroz usta jedini je prirodan način na koji bakterije nastanjuju ljudsko tijelo, pa tako i vaginalno područje. Točno znaju svoje odredište u ženskom tijelu i u vrlo kratkom vremenu pronalaze svoje mjesto. Naime, iz rektuma, koji služi kao spremnik za korisne laktobacile, ove vrijedne bakterije putuju do njima najugodnijeg staništa za život - do vagine.
Izvor dobrih bakterija svakako je fermentirana hrana, ali i probiotici, odnosno sinbiotici.
Nadoknadite vrijedne laktobacile
Što se tiče odabira probiotičkih pripravaka, preporučuje se birati one koji slijede kriterije kvalitete Svjetske zdravstvene organizacije, a prvenstveno one znanstveno dokazane.
Jedan od takvih dodataka prehrani je OMNi-BiOTiC® FLORA plus+. Predstavlja sinbiotik (probiotik + prebiotik) koji se uzima oralno i sadrži 4 bakterijska soja čije je djelovanje dokazano kliničkim studijama na Sveučilišnoj bolnici u Beču. Specifična su po tome što su prirodno dio zdrave ženske vaginalne flore, imaju sposobnost nastanjivanja u vaginalnom području, gdje nadoknađuju nedostatak laktobacila, što ima brojne pozitivne učinke za žensko (vaginalno) zdravlje. Preporučuje se ženama svih dobnih skupina, uključujući žene koje planiraju trudnoću, trudnice, dojilje i žene u (peri- i post-) menopauzi.
Dodatna dobrobit je to što ga i ženin partner može piti, s obzirom da su laktobacili važni i za muško zdravlje – kvalitetnom spermom dominiraju upravo laktobacili.
Stoga, na putu do bebe posegnite za dobrim bakterijama koje život znače!
Detaljnije o proizvodu: https://omni-biotic.hr/proizvod/omni-biotic-flora-plus/
Više o ostalim proizvodima Instituta AllergoSan pronađite na www.omni-biotic.hr, a proizvode možete nabaviti u svim bolje opremljenim ljekarnama te odabranim DM prodavaonicama.