Popularnost estetskih zahvata odavno se iz ordinacija plastičnih kirurga preselila u kozmetičke salone, pa čak i u privatne kupaonice, u “uradi sam” pothvate pred ogledalima. Estetskim zahvatima danas se bave svi odreda, od promotora kozmetike do kozmetičarki, dermatologa... Pritom se zaboravlja ono najvažnije – da oni koji rade u području estetike moraju biti stručnjaci, i to vrlo usko specijalizirani.
Javno o ‘fušeraju’
U slučajevima kada nije tako, rizik kojem se oni željni vječne mladosti i ljepote izlažu nevjerojatno je velik. I dok se kod nas još uvijek ispod glasa govori o ovim problemima, talijanski su plastičari pokrenuli inicijativu za pravodobnu edukaciju svih koji razmišljaju o estetskim zahvatima ili koji su se njima podvrgnuli, kako bi skrenuli pozornost na rizike ilegalnih zahvata. Naime, Talijani su poprilično česti posjetitelji ordinacija za estetsku kirurgiju te njeguju kult mladosti, a većina noviteta iz svijeta estetske kozmetike dolazi upravo iz njihove zemlje. No, i ondje je estetika vrlo često prije zdravlja pa tako i pogreške koje prate ovakve zahvate.
I susjedi Slovenci otvorili su oči, štoviše, čak se u njihovu parlamentu ovih dana raspravlja o tome da se zahvati poput ubrizgavanja botoksa zakonski zabrane svuda osim u ordinacijama plastičnih kirurga. Dr. Miroslav Kinčl iz Poliklinike Babel upozorava na pošast ilegalnog ubrizgavanja botoksa kod nas.
– Nijedna kozmetičarka ne može legalno imati botoks u svome salonu jer je riječ o otrovu koji se kupuje samo uz licenciju. Ako ga ima i klijenticama nudi tretmane, onda je to kineski plagijat botoksa, odnosno botulina, i vrlo je vjerojatno došao preko Srbije. Pouzdano znam da je u toj zemlji proteklih tjedana provedeno nekoliko akcija oduzimanja preparata koji se ilegalno drže i ubrizgavaju. Njegovi su učinci podjednako upitni kao i znanje kozmetičara o primjeni takvih preparata. Šteta je neprocjenjiva i nesaglediva, od pogrešne doze, načina primjene pa do infekcija koje se mogu dogoditi.
Kod botoksa nema pravila
Kod primjene botoksa sva je odgovornost na liječniku, a najvažnije je doziranje, koje je individualno i različito za svakog pacijenta – objašnjava dr. Kinčl. Desetak dana prolazi od probne aplikacije do zahvata, a takvu proceduru ne poštuje nijedan salon. Ni svi plastičari ne mogu obavljati svaki zahvat, što je također vrlo česta pojava kod nas.
– Specijalist otorinolaringologije ne može kvalitetno obaviti zahvat na dojci jer to nije njegova struka – osim ako nije specijalizirao i plastičnu kirurgiju, što je rijetkost. Licenciranje i verifikacija prvi je korak ka kvalitetnom radu, a sve ostalo je fušarenje, više ili manje kvalitetno, ali – fušarenje – smatra dr. Kinčl.
http://www.the-west.net/ za zve ljubitelje online igre i westerna .Javi se u okrug HRVATSKA grad CROTOWN misliš da možeš bit Wyatt Earp