Seksualna aktivnost važan je dio psihičkog i fizičkog života te zdravlja muškaraca i žena, bez obzira na to koliko svjetonazori o ovom pitanju bili podijeljeni. Iako se smatramo modernom i zdravstveno osviještenom nacijom, o ovoj se temi vrlo malo govori, a posebno o problemima koji pogađaju podjednako žene i muškarce. Gubitak seksualne moći muškaraca i sve slabiji ili nikakav interes za seksom žena teme su koje najčešće ostaju skrivene iza vrata spavaonica. Muškarci su čak više od žena spremni progovoriti o ovom problemu i zatražiti stručnu pomoć. Žene će teško načeti ovu temu, a dobar ih dio na pad libida gleda kao da – tako mora biti.
– Impotencija je sve češća pojava koja – govorimo li o onoj sa psihičkom pozadinom – ne poznaje životnu dob, socijalni ni društveni razred, obrazovanje ili porijeklo. Vrlo česti uzroci impotencije jesu siromaštvo, briga zbog posla i egzistencije, stresan i menadžerski način života, neredovita aktivnost, pa čak i loša prehrana – objašnjava za Moje zdravlje ugledni urolog prof. dr. Ognjen Kraus.
– Ako nije riječ ni o čemu drugom nego o psihološkom teretu koji ‘čuči’ na vratu muškarca, ovakav bi problem mogao riješiti iskren i otvoren razgovor s liječnikom kojeg se ne treba ustručavati posjetiti i potražiti pomoć, ali i s partnerom. Povjerenje je vrlo važan čimbenik kada je riječ o seksualnoj aktivnosti – objašnjava ugledni urolog te dodaje kako neki lijekovi poput onih za visoki tlak, lijekovi za neurološka i psihička oboljenja, hormonalna terapija kod hipertrofije prostate te dijabetes mogu biti uzrok impotencije.
Znatno ozbiljniji problem onaj je kada je riječ o organskoj impotenciji, posljedici operacije i radikalne prostaktektomije.
Dilema – zdravlje ili moć
– U ovakvim slučajevima potrebno je liječenje, no prvi je korak dijagnostika. U nekim slučajevima do impotencije dolazi zbog posljedica operacije kada su radikalnim zahvatom oštećeni živci odgovorni za erekciju. No, danas se pazi na to da većina zahvata, posebno ako je riječ o početnoj fazi karcinoma prostate, bude poštedna kako bi se sačuvale živčane niti o kojima ovisi erektivna sposobnost. Iako je važno prvenstveno liječiti maligno oboljenje, mnogim je muškarcima često važnija erektivna funkcija nego zdravlje – objašnjava prof. dr. Kraus.
Problemi u seksualnom životu pogađaju i žene. Libido – seksualna želja ili ‘sex drive’ – različit je kod svake žene i ovisi o mnogo čimbenika. Gubitak ili smanjenje libida ni kod žena – baš kao ni kod muškaraca – ne poznaje godine i može nastupiti kod žena bilo koje životne dobi.
– Riječ je o smanjenju seksualne želje, koja obično počinje postupnim izostankom prihvaćanja bilo koje seksualne akcije koja više nije ugodna ili je čak postala bolna. Gotovo svaka žena u nekom će razdoblju svog života iskusiti fenomen smanjenja libida – objašnjava prof. dr. Dražen Postružnik, specijalist ginekolog. Može to biti, dodaje prof. dr. Postružnik, kratkotrajna pojava, ali i trajati dulje vrijeme. Razloga ima više – porođaj, razdoblje dojenja, stres, pa čak i ‘klimava’ veza ili brak... Katkad se gubitak libida poklapa s nejednakim seksualnim očekivanjima i apetitima partnera.
Povjerenjem do zadovoljstva
– Na libido može utjecati razina hormona, npr. kod žena u menopauzi padaju razine estrogena i progesterona pa je smanjenje libida redovita pojava. No, i čitav niz patoloških stanja ima utjecaj na libido: anemija, infekcije genitourinarnog trakta, bolesti štitnjače, depresija... Za izostanak seksualne želje mogu biti odgovorne i situacije s genitalnim organima (dispareunija, vaginizam, problemi s orgazmom). Libido je često inhibiran i stresom, depresijom, anksioznošću, patnjom, sramom, a i uzimanje nekih lijekova poput antidepresiva, oralne kontracepcije, lakih droga i alkohola također ima negativan utjecaj na libido objašnjava ginekolog. Dodaje kako se žene ne bi trebale brinuti o učestalosti prakticiranja seksa u paru. Ne postoji formula kada je riječ o seksu i njegovoj frekvenciji, nego važnost zadovoljstva obaju partnera. Zdrav život, kontrola stresa, izbjegavanje seksa ‘reda radi’ i otvoren odnos s partnerom ključ su za rješavanje problema s libidom, ako nije riječ o težem organskom poremećaju.
O padu spolne moći nije dobro šutjeti pred partnerom
Šibenik zabio bizaran gol Hajduku, Skomina: Čim to vidim, prekidam utakmicu
- Da ja sudim, čim vidim baklju, prekidam. No, vidimo da bijeli igrač ne može napadati igrača. Ali ostali igrači su prati akciju. Moje mišljenje je da bi svakako bilo bolje da je prekinuo utakmicu.
VIDEO Ovako izgleda kuhinja eurozastupnice Biljane Borzan: Moderni uređaji i otok prekriven granitom
Biljana Borzan, koja je po struci liječnica, svoj je životni put započela na Medicinskom fakultetu, gdje je upoznala supruga Vladimira.
FOTO Nikad ne znate kada će trebati: Znate li što sve treba biti u ruksaku za preživljavanje?
Upoznajte ostale ukućane s pripremom kompleta za evakuaciju i pomozite im u pripremi. Ako u kućanstvu imate bebe, starije osobe ili osobe s invaliditetom ne zaboravite pripremiti stvari i za njihove potrebe. piše Ravnateljstvo civilna zaštita.
Testirali smo Xiaomi Smart Air Purifier Elite u uredu i evo što mislimo
Zrak koji dišemo često uzimamo zdravo za gotovo, no njegova kvaliteta ima značajan utjecaj na naše zdravlje.
Jedna vrsta štednje je hit među studentima: 'Studenti nisu bespomoćni kad su u pitanju financije'