Statistika

Obitelj s dvoje djece ne može na more ako nema za to 7500 kuna

Foto: Grgo Jelavić/PIXSELL
Obitelj s dvoje djece ne može na more ako nema za to 7500 kuna
06.06.2013.
u 12:38
Lani je na more otišlo 60.000 Hrvata manje nego 2011., hoće li u 2013. minus biti i do sto tisuća?
Pogledaj originalni članak

Broj domaćih gostiju na Jadranu pada praktički od 2008. Lani ih je bilo 60.000 manje nego 2011., a prve ankete pokazuju da bi i sezonu 2013. mogao obilježiti novi podbačaj. Prema istraživanju Mastercarda, recimo, ljetovanje je u travnju planiralo osam posto Hrvata manje nego lani. Hoće li u konačnici na moru uistinu biti oko sto tisuća Hrvata manje od lanjskih 1,46 milijuna ovisit će, osim o kućnim budžetima, i o vremenu i o tome koliko će biti hotelskih last minute akcija. Zasad je izvjesno jedino da se bez dvije, tri tisuće kuna ne može ni pomišljati na odmor. Čak i u jeftinom privatnom apartmanu za četvero, koji je u špici po danu 80 eura, sedam noćenja po osobi je tisuću kuna. Za hotel s dvije zvjezdice trebat će, pak, oko dvije tisuće, a za najtraženije tri zvjezdice i sedam polupansiona valja pripremiti oko tri tisuće kuna. Drugim riječima, obitelj uz popuste za dvoje djece ljetovat će za oko 7500 kuna.

Mediteran sličnih cijena

– To je gornja cijena, koja kod prosječne hrvatske obitelji prolazi ako hotel daje veliki popust ili gratis boravak za djecu. Sve skuplje od toga jako se teško prodaje na domaćem tržištu. Razumljivo, tko danas ima 7000 do 8000 kuna za hotel s pet zvjezdica, pa još puta tri ako je riječ o obitelji? Velika većina Hrvata i ove će godine na more k prijateljima, rodbini i u sličnim poluplaćenim aranžmanima. To se događa već pet, šest godina, otkad se agencijama posao s domaćim turistima smanjio 20 do 30 posto – kaže direktor agencije Kompas Ivan Pukšar. Napominje i da će k mediteranskim konkurentima ovog ljeta samo četiri, pet tisuća hrvatskih turista, za razliku od pretkriznih 20.000. – Tržište radi svoje i cijene su slične na cijelom Mediteranu. Kad se odbije 200 do 250 eura za avionski prijevoz do Turske, Grčke..., dolazimo do hotelskih cijena kakve su manje-više i kod nas. Nije isključeno da će se prazna aviosjedala u last minuteu nuditi i po 299 ili samo 199 eura. Na svaki će minus prodaje akcijskim cijenama reagirati i domaći hotelijeri, ali treba imati živaca čekati zadnji tren.

Vis i Hvar za 899 kuna

Domaći, istina, posljednjih godina i ne izvolijevaju. Nekad se, svjedoče turistički radnici, biralo u koje će se mjesto na more, a danas se bira prema tome gdje se pojavi (naj)povoljnija ponuda. Toga su svjesni i u Ministarstvu turizma, gdje zbog gospodarske situacije u zemlji ne računaju da bi domaći mogli biti oni koji će nadomjestiti Ruse izostale zbog viza, Talijane koji neće doći zbog krize i sl. Turistički čelnici ne misle ni da je snižavanje cijena odgovor na kriznu svakodnevicu.

– Istina je da se Egipat i Tunis jako trude vratiti na prijašnje, respektabilne brojke, i to, dakako, dodatno jača konkurenciju. No, što se tiče politike niskih cijena, to nije put kojim Hrvatska ide niti treba ići. Mi se trebamo pozicionirati kao destinacija dobrog omjera vrijednosti za novac i iskoristiti prednosti koje imamo, uz stalan rad na uklanjanju nedostataka – jasan je ministar Darko Lorencin.

Domaćima još uvijek ostaju pred i posezona, kad su cijene puno niže. Recimo, na Visu ili Hvaru sedam se polupansiona u skromnijim hotelima potkraj lipnja i početkom srpnja može dobiti za 899 do 1300 kuna.

>>Turizam je već izgubio oko 400 milijuna kuna!

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.