Nova istraživanja debljine u svijetu donijela su nekoliko iznenađenja. Iako bi svi, "na prvu" rekli da su u prosjeku najdeblji Amerikanci, poznati ljubitelji hamburgera, krafni i slatkih gaziranih pića, to nije točno. Prosječno, najdeblja nacija svijeta su Kuvajćani. S prosječnim indeksom tjelesne težine od 29,5, pri čemu muškarci imaju 27,5 a žene čak 31,4 BMI jedinica, Kuvajćani su iza sebe ostavili Amerikance koji su drugi po debljini na popisu. Prosječni BMI stanovnika SAD-a je 28,8. Na listi ih, s BMI-jem od 28,6 slijede građani Trinidada i Tobaga te poznati ljubitelji govedine i žestokog, obilnog roštilja Argentinci.
Mršavi afrički siromasi
S druge strane, na začelju ljestvice, sasvim očekivano, nalaze se stanovnici nekih od najsiromašnijih zemalja svijeta. Najmršaviji su prosječno građani Bangladeša koji su s indeksom tjelesne težine od 20,2 znatno pothranjeni. Samo su nešto deblji i uhranjeniji od njih stanovnici Eritreje, Etiopije, Šri Lanke i Konga. Zanimljivo je da se na listi neuhranjenih, sa 22,5 BMI nalaze Japanci, a potpuno isti indeks tjelesne težine imaju i stanovnici Sudana, jedne od najsiromašnijih zemalja svijeta.
Najmršavija europska nacija su Rumunji koji su nešto malo deblji od stanovnika Zimbabvea, ali su zato pothranjeniji od stanovnika Haitija, otoka kojim je prije tri godine protutnjio katastrofalan potres, a potom i epidemija kolere.
Hrvatska se, s Dalmatincima kao pobornicima zdrave, mediteranske prehrane, ali i Slavoncima, ljubiteljima kulena, šunke, slanine i čvaraka, nalazi u gornjem dijelu ove liste. Prosječni BMI indeks stanovnika Hrvatske je 26 – muškarci su s indeksom 26,6 nešto teži od žena čiji je BMI u prosjeku 25,3.
Izračun star tri stoljeća
BMI, odnosno indeks tjelesne težine, vrsta je mjerila za oblik ljudskog tijela koji se temelji na težini i visini. Računa se dijeljenjem mase osobe u kilogramima s kvadratom njegove visine. Takav način izračuna postojao je još u 19. stoljeću, a smatra se kako je osoba normalne tjelesne težine ako je njen BMI od 18,5 do 25.