Hrvatsko planinarsko društvo Japetić osnovano je 1923. godine i najstarije je u Samoboru i okolici, no stanovnici ovog grada ljubav prema planini gajili su i desetljećima ranije. Još 1875. godine sudjelovali su u organiziranju prvog izleta Hrvatskog planinarskog društva na Oštrc i Plešivicu, a vrlo brzo nakon osnutka HPD Japetić i sam je krenuo s akcijama na području Samoborskog gorja.
– U tim prvim danima započete su organizirane aktivnosti osnivanjem prvih objekata u Samoborskom gorju i označavanjem staza. Prvi objekt bio je društveni dom na obroncima Japetića, Mesićeva kuća. Bila je to drvena kuća koja je izgorjela 1931. godine – prepričava povijest društva njegov sadašnji predsjednik Robert Cvetković. Šezdesetih godina izgradili su na Velikom dolu i planinarski dom te ga kasnije nazvali po dugogodišnjem predsjedniku Ivici Sudniku, a tijekom svih godina aktivno označavaju staze duž gorja.
– Postoji oko 200 kilometara obilježenih planinarskih staza, a njih 70 održavaju naši ljudi. Imamo u sklopu društva i markacijsku sekciju – kaže Cvetković. Da su Samoborci ostavili svoj trag u povijesti hrvatskog planinarstva, govori i činjenica da su članovi društva zajedno s onima društva “Dr. Maks Plotnikov” iz Samobora te “Željezničar” iz Zagreba 1958. godine osnovali i obilaznicu po Samoborskom gorju. Markirana je u obliku kružnice te započinje i završava u Samoboru, a planinari je mogu obići redoslijedom kojim žele. Samoborski planinari, njih četvorica, imenovani su i kao začasni članovi Hrvatskog planinarskog saveza. Mirko Klepčić, suosnivač HPD-a Japetić, na ovaj popis 46 imena uvršten je zbog svog doprinosa turizmu u samoborskoj okolici, a Adalbert Georgijević istaknuo se jer je 1929. godine pokrenuo izgradnju Pasarićeve kuće na Ivanščici. Tu su zatim i Stjepan Šoić koji je bio prvi predsjednik HPD-a Japetić te Franjo Flašar u čijem je mandatu izdana planinarska karta Žumberačkog i Samoborskog gorja, a obnovljene su i tamošnje markacije i putevi. Članovi “Japetića” redovito odlaze na zajedničke izlete i izvan Samoborskog gorja, iako su ih tijekom najjače pandemije morali smanjiti. Velik dio njih čini i ekipu samoborske stanice Hrvatske gorske službe spašavanja.
– Ulažemo i u budućnost planinarstva pa nam je tako jako važan rad s djecom. Našu sekciju Mali planinari osnovali smo uvjereni da će se “primiti”, a sad imamo zaista veliki odaziv djece, a uz njih i njihovih roditelja – zaključuje Cvetković.