za dan mačaka

Odgovorni vlasnici odlučit će se za sterilizaciju životinja o kojima se brinu

Foto: Privatni album
Udruga Pobjede
Foto: Privatni album
Udruga Pobjede
Foto: Privatni album
Udruga Pobjede
Foto: Privatni album
Udruga Pobjede
Foto: Privatni album
Udruga Pobjede
17.02.2014.
u 18:50
Osječka Udruga Pobjede dogovorila je s ambulantom Fury povoljnije cijene postupaka, termin morate unaprijed dogovoriti
Pogledaj originalni članak

S Danom mačaka počinju i strahovi volontera koji se brinu o napuštenim životinjama, u mjesecu smo mačjih ljubavi. Pronalazit će mačiće u smeću, u vrećicama, odbačene i ostavljene da uginu u mukama.

I samo rijetki imat će sreću kao osam mačića koje su volonteri osječke Udruge Pobjede uspjeli othraniti na dudicu. I baš zbog toga, ali i zbog sve češćih upita o kastraciji i sterilizaciji životinja, Udruga je s veterinarskom stanicom Fury dogovorila popust za ove zahvate. Mogu ga iskoristiti svi vlasnici do 28. veljače, ali se prethodno o terminu moraju dogovoriti na telefon 204-747 (pozivni za Osijek 031).

Za vrijeme popusta sterilizacija mačke je 230 kuna. a kastracija mačka 170 kuna. Popust se odnosi i na pse pa sterilizacija kujica košta 310 kuna, a kastracija mužjaka 200 kuna.
Marga Domes-Čamagajevac, dr. med. vet. iz ambulante Fury objašnjava i zašto je važno i potrebno na taj način brinuti se za svoje životinje.

Nemaju mira

Veljača je! Po vjerovanju to je mjesec u kojemu se mačke počinju tjerati, pa se čuje neumorno mjaukanje, a ne izostaju tučnjave mačora. Ni skrbnici mačaka u stanu nemaju mira, to je zov prirode. Zbog toga je potrebno razmišljati o kastraciji i sterilizaciji.

Foto: Privatni album

Puno skrbnika nije sklono tom zahvatu. Neki se boje same operacije i njenog ishoda, a neki su u principu protiv oduzimanja „prirodnog“ načina života životinja. I jedne i druge treba razuvjeriti. Sama operacija rutinski je zahvat nakon kojeg se mačke oporave za dan-dva, imaju kvalitetniji, zdraviji i duži život te su manje sklone pojavama tumora na mliječnoj žlijezdi, kao i upalama urogenog trakta.
Još su dvije neistine oko sterilizacije/kastracije. Životinje ne postaju trome i neaktivne, naprotiv, često nam skrbnici pričaju kako su zaigranije i aktivnije. Uz to, neosnovana je tvrdnja da se moraju barem jednom okotiti. Jedan od velikih razloga za ovaj postupak je spriječavanje neželjenih potomaka – budućih lutalica kojima sudbina najčešće nije svijetla. Mačka spolno sazrijeva sa 6-8 mjeseci i tada je spremna za sterilizaciju. Sam zahvat je bezbolan jer se obavlja u općoj anesteziji u veterinarskoj ambulanti. Odstranjuju se jajnici, a nakon dan-dva mačka je ona stara. Zahvat se mora unaprijed dogovoriti jer životinja 8 sati prije operacije ne smije ništa jesti. Za sat vremena može se vratiti kući, nakon dva dana dobiva još jedan antibiotik, a 10. dan vade se konci.

Mogu i starije

I starije mačke dobro podnose operaciju, jedino ih nije preporučljivo operirati u fazi tjeranja. Neki preporučuju sterilizaciju mačke prije prvog tjeranja, prije 6 mjeseci života, ali životinja u to doba nije još fizički ni psihički dozrela pa smatramo da to nije najbolja odluka. Kod mačora je još jednostavnije, zahvat se obavlja oko 9. mjeseca života, traje pola sata i nisu potrebne kontrole ni vađenje konaca.
Sve navedeno vrijedi i za pse. Kujice se tjeraju dva puta godišnje. Njih je lakše sačuvati od parenja, ali nerijetko sve izmakne kotroli i do parenja ipak dođe. I što onda? Rješenje je sterilizacija ili štenci koji se teško udomljavaju te nerijetko završe u kanalu, kontejneru, na ulici. Psi za vrijeme tjeranja kuje ne jedu, nemirni su, laju, zavijaju, skloni su bježanju. Nekastrirani psi često žele nametnuti svoju muškost pa su agresivniji, skloni tučnjavi, napadima. U vezi s operacijom vrijedi isto kao i kod maca, odnosno mačora. Odaberete li sterilizaciju ili kastraciju, životinjama o kojima brinete pružit ćete kvalitetniji, zdraviji i dulji život.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.