Odnos djeteta i majke u prvih 18 mjeseci života utječe na ponašanje djece u budućim ljubavnim odnosima ako je vjerovati rezultatima najnovijeg istraživanja Sveučilišta Minnesota.
Među ostalim je tako zaključeno da će zlostavljana djeca postati svađalački tipovi, dok će ona kojoj su mame bile brižne i pružale im podršku puno lakše prolaziti kroz probleme s partnerom.
Prema njima se, dakle, sposobnost vjerovanja, ljubavi i rješavanja problema bez svađa definira u ranom djetinjstvu, jer, iako bi neki mogli reći kako je svaka veza slučaj za sebe, uzorci ponašanja stvaraju se u najranijoj dobi.
U istraživanju je sudjelovalo 75 djece koje su promatrali od rođenja do ranih 30-ih godina, uključujući i njihove odnose s bliskim prijateljima te partnerima.
– To je prva prava veza koju ljudi stvaraju s drugom osobom i zato ne čudi da upravo na tom uzorku grade kasnije veze – objasnio je profesor Jeffry Simpson, koji je vodio istraživanje, dodajući kako će se osobe koje imaju sigurnu povezanost s majkom vrlo vjerojatno kasnije bez problema nositi sa svojim emocijama te graditi ispunjavajuće ljubavne odnose.
Ipak, postoje i brojni dodatni čimbenici koji mogu utjecati na stav djeteta prema životu u kasnijoj dobi.
– Osobno iskustvo s majkom u prvih godinu, godinu i pol života predviđa kako ćete se ponašati u ljubavnim vezama za 20 godina. Prije nego se možete sjećati, prije nego to možete riječima opisati i na neki način prije nego što ste u potpunosti toga svjesni, stavovi se kodiraju u vašem pamćenju o tome kako vas tretiraju i koliko ste vrijedni ljubavi. Ono što vam se događa kao djetetu utječe na to kako ćete se razviti kao osoba – zaključio je Simpson i dodao kako se naučeni obrasci ipak mogu promijeniti – iznevjerena beba može postati vjeran i pouzdan partner, a nevoljeno dijete može naučiti voljeti.
Ah, istraživanja, istraživanja......