UMJESTO ANTIBIOTIKA, STIŽE CJEPIVO

Odzvonilo upali uha kod djece

Foto: import
Odzvonilo upali uha kod djece
VL
Autor
Diana Glavina
18.05.2008.
u 19:41
Pogledaj originalni članak

Zbog istraživanja i razvoja, gotovo svaka nova generacija djece ima i novih mogućnosti zaštite od virusnih i bakterijskih bolesti. Novo i po mnogo čemu jedinstveno cjepivo koje će bez sumnje pobuditi veliku pozornost i roditelja i liječnika, jer djecu štiti od jedne od najčešćih i “najbolnijih” bolesti – upale srednjega uha – bit će dostupno početkom sljedeće godine u zemljama EU kao i na tržištima drugih zemalja u svijetu.

U nas 2010.
Vijest o novom cjepivu pod imenom synflorix i konceptu zaštite djece od najčešćih uzročnika upale uha odjeknula je na kongresu Europskoga društva za pedijatrijske bolesti koji je prošli tjedan održan u Grazu.
Trenutačno je u tijeku postupak registracije cjepiva u Europskoj agenciji za lijekove, EMEA-i, nakon čega može početi postupak registracije za naše tržište u hrvatskoj Agenciji za lijekove i medicinske proizvode. Prema informacijama iz kompanije GlaxoSmithKline, koja proizvodi synflorix, u Hrvatskoj bi moglo biti registrirano 2010.

– Synflorix je 10-valentno cjepivo, što znači da štiti od deset tipova pneumokoka te predstavlja kombinaciju Streptococcus pneumoniae i Haemophilusa influenzae koji su najčešći uzročnici upale uha – rekao je dr. Ron Dagan, pedijatar iz Sveučilišnog centra u Izraelu te je istaknuo da je studija POET (Pneumococcal Otitis Efficacy Trial) pokazala visoku učinkovitost zaštite cjepivom od akutne upale srednjega uha uzrokovane s obje bakterije.

Upala uha u djece među najčešćim je indikacijama za prepisivanje antibiotika, pa procjepljivanje dječje populacije, od nula do pet godina, u zaštiti od glavnih uzročnika bolesti ima i važnu ulogu za manje korištenje antibiotika što u konačnici može utjecati i na alarmantan porast bakterija koje postaju otporne na antibiotike. Naime, upala uha među najčešćima je bolestima koje pogađaju dojenčad i djecu. Stručnjaci ističu da do treće godine života tri četvrtine djece barem jednom oboli od upale uha, a u dobi do dvije godine jedno od petero djece oboli više puta.

Istraživanje provedeno u sedam zemalja – Australija, Kanada, Francuska, Njemačka, Meksiko, Južna Koreja, Španjolska – pokazalo je da se za antibiotike širokoga spektra u terapiji upale uha u djece do pet godina potroši od 1,7 u Australiji do čak 53 milijuna eura u Francuskoj.

Manje uboda
Anketa među 2000 pedijatara iz Europe pokazala je da svaki od njih mjesečno pregleda u prosjeku 29-ero djece oboljele od upale uha. U polovine djece bolest je dijagnosticirana prvi put, u 44 posto djece riječ je recidivima, a u 17 posto slučajeva oboljelu djecu valja uputiti specijalisti. Internetska anketa u koju se uključilo 14.916 roditelja koji imaju djecu mlađu od pet godina iz sedam europskih zemalja pokazala je da upala uha djeteta velikoj mjeri opterećuje djecu i roditelje u svim državama.

Ništa neobično, jer upala uha u male djece uzrokuje bol i uznemirenost, a u kompliciranim slučajevima može biti i teških posljedica za razvoj djetetova sluha i govornih sposobnosti – komentirala je dr. Johannes Liese iz Dječje bolnice Sveučilišta Ludwig-Maximilians u Műnchenu.

Istraživanja i proizvodnja sve više napreduju i u području kombiniranih cjepiva čija je prednost u smanjenom broju injekcija i uboda djece, ali i visoke zaštite.

U velikom broju europskih zemalja već je registrirano prvo kombinirano četverovalentno cjepivo protiv ospica, rubeole, zaušnjaka i vodenih kozica pod imenom Priorix-Tetra. U Hrvatskoj bi moglo biti dostupno tijekom 2009. godine.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr