Popularnost šopinga preko interneta kod Hrvata svakim je danom sve veća, a u online-kupnji prednjače žene, pokazalo je novo istraživanje portala BizDil.hr. Udobnost kupnje iz naslonjača, ušteda vremena, brzina i praktičnost dobre su strane ovakve kupnje.
No, svi oni koji žele kupovati iz naslonjača, putem interneta, sa stranih web-dućana, moraju dobro proučiti zakone i pravilnike kako ih ne bi iznenadili računi za carinu i PDV.
Oprezno s plaćanjem
Naime, puno stranih brendova ima vlastite web-dućane u kojima su cijene, posebice tijekom sniženja, mnogo niže nego u hrvatskim trgovinama. Međutim, iznos naručene robe lako se može udvostručiti ili čak utrostručiti. Naručujete li robu iz, primjerice, Amerike, većina web-dućana naplatit će vam "shipping" – odnosno poštarinu.
Kad paket stigne u Hrvatsku, čeka vas još carinjenje i PDV ako je vrijednost robe veća od 160 kuna.
Informirajte se prije
Prije su se tolerirale pošiljke koje su bile naznačene kao dar, međutim to pravilo više ne vrijedi. Sada se, naime, sva roba pregledava. Dovitljiviji su otvorili poštanske sandučiće u Sloveniji (otvaranje stoji četiri eura) jer roba vrijednosti do tisuću kuna ne podliježe carinjenu prenosite li je fizički preko granice.
Sarah Curran, osnivačica portala My-wardrobe.com, ima i nekoliko savjeta za internetsku kupnju; informirajte se kada dolaze nove zalihe, obično to bude ponedjeljkom ili utorkom. Na taj ćete način uvijek pronaći artikl u svojoj veličini.
Pažljivo uzmite svoje mjere prije kupnje odjeće preko interneta. Predbilježite se i za newsletter na omiljenim stranicama. Tako ćete biti informirani o novostima.
Nema do Kineza! Robu u Hrvatsku dostavljaju potpuno besplatno, bez problema napišu željenu vrijednost robe, a ona, samo u iznimnim slučajevima, dolazi oštećena. Jedini je problem, ako nastupi takav slučaj, što Hrvatska pošta za obični paketić težak do 1 kg naplaćuje 180 kuna!? No katkada vrijedi riskirati...