ISPITALI SMO ZA VAS Nakon povlačenja dječje veste iz slovenskog H&M-a

Opasnu odjeću kod nas nitko ne ispituje

28.01.2009.
u 19:14
Pogledaj originalni članak

Vesta za bebe proizvedena u Kini, koja je proteklih dana povučena iz prodaje u slovenskoj podružnici popularnog lanca trgovina odjećom H&M, kamo odlaze i hrvatski kupci, aktualizirala je moguće opasnosti koje se kriju tamo gdje ih ne očekujemo. Bilo je već slučajeva kancerogenih boja u odjeći uvezenoj u prvom redu iz Kine.

Međutim, u Hrvatskoj odjeću ne kontroliraju. Za razliku od igračaka, posuđa i ostalih predmeta opće upotrebe, kojih se zdravstvena ispravnost sustavno kontrolira, odjeću u tom smislu ne analiziramo.

Kancerogene boje
– Odjevni predmeti nisu navedeni u Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti predmeta opće uporabe tako da mi ne gledamo odjeću i ne šaljemo je na analizu, za razliku od, primjerice, pelena i sličnih higijenskih materijala – potvrdio je Dragutin Ptiček, načelnik Odjela granične sanitarne inspekcije Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.

Laboratoriji koji inače ispituju predmete opće upotrebe za sustav javnog zdravstva (primjerice, Hrvatski zavod za javno zdravstvo ili zagrebački ZJZ) nisu opremljeni za kontrolu odjeće, tekstila uopće. Takve analize, međutim, obavljaju neke tvrtke za vještačenje tekstila, kože i obuće te Zavod za materijale, vlakna i ispitivanje tekstila na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu.

– U tim bojama može biti alergena ili kancerogenih tvari koje ulaze u organizam u nanočesticama, a ljudski organizam ima enzime koji mogu sve razgraditi. Svakako bi na tekstilnim artiklima trebala biti istaknuta njihova postojanost na znoj, slinu i trenje – kaže prof. Đurđica Parac Ostrman sa Zavoda.

Svila ili sintetika
Prema riječima predstojnice Zavoda dr. sc. Emire Pezelj, obavljaju analize u slučajevima sumnje u, primjerice, skupo plaćenu svilenu košulju, za koju se pokaže da je sintetična, ili pak ispituju primjerke u čiji su sastav na deklaraciji inspektori posumnjali.

Pogledajte na vecernji.hr