Nova školska godina je pred vratima, pa se već od prošlog tjedna u knjižarama osjeća užurbanost uobičajena za kraj kolovoza. Ipak, većih gužvi nema. Iako su udžbenici na policama knjižara još od lipnja, iskusni knjižari uvjeravaju nas da će mnogi roditelji pohrliti u nabavku udžbenika u zadnji čas, neposredno prije početka i prvih dana nakon početka škole. Neki stoga što se tek vraćaju s godišnjeg odmora, a drugi zato što čekaju točne upute u školi da ne kupuju ono što im iz paketa neće trebati. Budući da jedan udžbenik stoji od 20-ak do 100-tinjak kuna, čini se da se čekanje isplati. Zbog sve popularnijeg naručivanja udžbenika online i besplatne dodjele školskih knjiga osnovcima u Zagrebu te subvencioniranja dijela troškova u još nekim gradovima, teško da će se ponoviti slike otprije nekoliko godina kada su redovi iz knjižara vijugali daleko ispred njihovih vrata.
Obročno plaćanje
– Prodaja udžbenika i ove se godine odvija u skladu s našim očekivanjima. Unatoč činjenici da se udžbenici koriste već četvrtu godinu zaredom, ne primjećujemo pad broja prodanih udžbenika. Dapače, primili smo više od 30.000 predbilježbi s područja cijele Hrvatske. Kupci i dalje najviše naručuju knjige na klasičan način, u knjižarama, ali posljednjih godina primjećujemo i stalan rast prodaje putem internetske stranice i besplatnog telefona. To se posebno odnosi na one gradove i mjesta u kojima nemamo svoju prodajnu mrežu te na otocima. Za kupnju preko interneta jako su zainteresirani i kupci u velikim gradovima koji žele brzu isporuku na kućnu adresu. Unatoč činjenici da Zagreb ove godine ima besplatne udžbenike, bilježimo oko 5000 narudžbi putem e-trgovine, isto kao i protekle godine. Ove godine primjećujemo nešto više kupaca koji plaćaju obročno do 12 obroka – kaže Sanja Aralica, direktorica marketinga Školske knjige.
Roditelji prvašića - prvi
I u e-trgovini Narodnih novina bilježe rast online narudžbi, i to čak 100 posto u odnosu na prošlu godinu. Razlog tomu vide u povoljnim uvjetima koje nude kupcima (uz kupnju udžbenika ostvaruje se 10% popusta na sav školski pribor, dostava iznad 500 kuna je besplatna...). Odluka gradskih vlasti u Zagrebu o besplatnim udžbenicima za osnovce ipak im je donekle poremetila planiranu prodaju.
– Prodaja osnovnoškolskih udžbenika na području Zagreba ne može se zanemariti i činjenica je da su svi koji prodaju udžbenike u svom poslovanju ostali bez tog dijela. Međutim, Narodne novine d.d. nude i srednjoškolske udžbenike, imamo i bogatu ponudu školskog pribora te smo, uz akcije s popustima, zadovoljni odazivom kupaca – kažu u Narodnim novinama.
I u Profilu prodaje teče po planu. Uočili su da roditelji prvašića prvi dolaze u knjižare i naručuju komplete za svoju djecu.
– S krajem lipnja počinje velika sezona predbilježbi, koja traje do sredine kolovoza, a nakon toga počinje slobodna prodaja udžbenika u knjižarama ili online. Svake godine promet e-trgovine raste, jer se dio roditelja koji je tradicionalno kupovao udžbenike u knjižarama odlučuje za kupnju online, a to mogu učiniti i iz naslonjača – kažu u Profilu, iako brojke zasad ne otkrivaju.
No, zato kažu da je odluka gradskih vlasti u Zagrebu “došla dovoljno na vrijeme da smo se mogli pripremiti za ovu sezonu. Naklade u tisku udžbenika su prilagođene potrebama grada Zagreba, a svi naši partneri obaviješteni su koje naslove grad neće otkupljivati.
Gužve su se iz knjižara premjestile na mjesta razmjene udžbenika. Ipak, na mjestu zagrebačke razmjene trgovalo se uglavnom samo srednjoškolskim udžbenicima pa nije bilo tako živo kao prijašnjih godina.
Ovogodišnja je razmjena knjiga bila posljednja prilika da se riješite starih udžbenika jer iduće školske godine iz tiskara će izaći novi naslovi koji će biti u optjecaju iduće četiri godine.
Razmjene mnogim roditeljima mogu čak i prepoloviti trošak nabavke udžbenika. Inače, cijena kompleta udžbenika za osnovnu školu u prosjeku – a cijene variraju ovisno o izboru pojedine škole, broju izbornih predmeta i nakladnicima – kreće se od 550 do 1500 kuna.
Udžbenici za srednjoškolce razlikuju se ovisno o tome je li riječ o strukovnoj školi ili gimnaziji te ovisno o broju predmeta, no prosječna im je cijena oko 1500 kuna i više.
>>Vozači, oprez u prometu! U školu kreće 7300 prvašića