hit destinacija

Ovaj je hrvatski otok na top-listi rajskih otoka za odmor u 2017. godini. Tu nema automobila ni gradske buke

Foto: Grgo Jelavić/PIXSELL
Koločep
Foto: Grgo Jelavić/PIXSELL
Koločep
23.09.2016.
u 12:51
Na otoku su smještena dva neodoljiva sela koja se nalaze u malim uvalama, u kojima živi samo 163 stanovnika i nema automobila.
Pogledaj originalni članak

Iako su ljetni dani na izmaku i približavaju nam se hektični božićno-novogodišnji praznici, pravo je vrijeme za promišljanje savršenog godišnjeg odmora za 2017.  godinu.

Booking.com prikupio je recenzije putnika kako bi sastavio najbolju listu idiličnih otočnih oaza za savršen odmor u 2017. godini. Izdvojili su sedam otočnih destinacija prema preporuci gostiju portala Booking.com, koji uključuju područja od veličanstvenih japanskih vulkana pa sve do šarmantnog hrvatskog otoka Koločep.

Pantelleria, Sicilija

Pantelleria je jedan od rijetkih mediteranskih otoka koji nije zahvaćen masovnim turizmom. Jedan od glavnih razloga zašto je ovaj otok prošao nezapaženo jest taj što na otoku nema pješčanih plaža, a tamni, vulkanski kamen dominira duž cijele obale. Ali, nemojte dopustiti da vas to odbije. Nedostatak pješčanih plaža ovaj otok nadoknađuje privatnošću i mirom. Opustite se ljenčareći u bazenima s morskom vodom ili se bacite u more sa stijena dok oko vas nema nikoga u blizini. To i nije tako loše, zar ne? U unutrašnjosti možete pronaći i prekrasno jezero Specchio di Venere (Venerino ogledalo), koje se nalazi u vulkanskom krateru i puni se izvorskom vodom i kišnicom. Kako biste imali meku kožu, nahranite je blatom bogatim mineralima, a isperite je plivanjem u središtu jezera.

Koločep, Hrvatska

Prekriven borovima i rogačem te okružen kristalno čistim morem, Koločep je najmanji i najmirniji od tri Elafitska otoka. Na otoku su smještena dva neodoljiva sela koja se nalaze u malim uvalama, u kojima živi živi samo 163 stanovnika i nema automobila. Uljuljajte se u pomalo idiličan način života koji ovaj otok nudi i vrijeme provedite u šetnjama maslenicima i razgledavanju predromaničkih crkava.

Otočje Scilly, Velika Britanija

Privlačnost otočja Scilly najvećim dijelom leži u osjećaju nostalgije koji će vas preplaviti dok boravite na njemu. Kad posjetite klaster ovog otoka, koji je smješten ispred obale Cornisha, imat ćete osjećaj da ste se vratili u prošlost. Na otoku živi mala populacija ljudi koji su stvorili poseban osjećaj zajednice, a njegove zgrade i krajolik imaju suštinsku britansku privlačnost. Otok Tresco postao je utočište crvenoj vjeverici nakon što je došlo do izumiranja vrste na kopnu. Na otoku se nalaze lijepe uvale i plaže, ali glavnu atrakciju posjetiteljima predstavlja veličanstveni vrt Tresco Abbey. Blaga klima otoka omogućuje suptropskim biljkama idealne uvjete za rast, zbog čega je ovaj vrt poznat po nevjerojatnoj kombinaciji boja. Egzotične biljke i vinova loza rastu na lukovima, a palme se nadvijaju nad terasama koje vode do mora.

Meganisi, Grčka

Iako većinu grčkih otoka rijetko treba posebno predstavljati, Meganisi je još uvijek nedovoljno poznat unatoč svom mediteranskom šarmu. S nebeskoplavom i očaravajuće bijelom paletom boja, ribarskom marinom i lokalnim okupljalištima gdje se može popiti kava, vrlo je lako zaboraviti na svakodnevni život i obaveze.

Saint John, Karibi

Otok Saint John primjer je kako iskusiti eskapistički način života na tropskom otoku. Jedan je od Djevičanskih otoka, a skoro cijela njegova površina se nalazi pod nacionalnim parkom, što ga čini manje poznatim i posebnijim otokom od njegovih poznatijih susjeda. Trekking, promatranje biljnog i životinjskog svijeta i ronjenje među bogatim koraljnim grebenima otoka, samo su neke od popularnih turističkih aktivnosti. Iako su Karibi karakterizirani kao mjesto za bogatu klijentelu koja odsjeda u izdvojenim, all-inclusive resortima, Saint John je ipak drukčiji i donosi nešto novo. Gosti ovog otoka imaju priliku plivati s kornjačama, odmarati se na spektakularnoj plaži Trunk Bay i postaviti svoje šatore u jednom od nekoliko kampova koji su smješteni na otoku.

Otok Rishiri, Japan

Rishiri je manje poznat otok koji nudi mnoge prednosti, a nalazi se na sjevernom dijelu Japana. Otok je formirala stožasta planina Rishiri, neaktivni vulkan prekriven snijegom koji se izdiže iznad zelene šume i beskrajnog zelenila. Iako je udaljen samo dva sata leta iz Tokija, imat ćete osjećaj da ste puno udaljeniji. Uživajte u netaknutom okolišu i zadivljujućoj mirnoći prilikom penjanja na brojne prirodne znamenitosti otoka ili pogledajte zalazak sunca nad oceanom i odraz vulkana u jednom od jezera koje se nalaze na otoku.

Isola di Capraia, Italija

Capraia ima status zaštićenog nacionalnog parka, što znači da je raj za sve ljubitelje prirode. Otok vulkanskog porijekla sačinjen je od raznobojnih, oštrih formacija kamenja, prekrasnih špilja i okomitih litica koje se dramatično ističu uz modro more. Planinarenje je  preporučena aktivnost za sve posjetitelje, a staze će vas voditi od rimskih ruševina i starih terasa prema nevjerojatnim vidikovcima. Osim luke, kojom dominira velika utvrda San Giorgio, na otoku se nalazi malena šljunkovita plaža na kojoj se odmara lokalno stanovništvo. Veliki broj mirnih kamenitih uvala idealnih za sunčanje ili kupanje također možete pronaći na ovom otoku. 

>>Skriva li se hrvatska Atlantida, otok Cissa, ispred ovog turističkog dragulja 

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

SU
SusFerox
13:23 23.09.2016.

Za početak, zamolio bih gospođu Lindu draškić da, prilikom prevođenja teksta s engleskog, obrati pažnju na pridjeve. Naime, riječ "Cornish" znači "kornvolski", što je posvojni pridjev naziva engleske regije Cornwall. On-topic: što se Koločepa/Kalamote tiče, ono što je (razumljivo) izbjegnuto u tekstu, jest da na Koločepu/Kalamoti postoji jedan hotel, i to " all inclusive couples only" (samo za parove, sve je uključeno u cijenu). U hotel (i na područje hotela) ZABRANJEN JE PRISTUP osobama mlađim od 18 godina (osim kad rade kao poslužitelji(ce)/čistači(ce)/pomoćno osoblje). Što je lagano suprotno Ustavu RH, al' kog' briga... Sve ostalo što se Koločepa/Kalamote tiče - stoji. Ali, uz jedno upozorenje: boravak na Koločepu/Kalamoti preporuča se svima kojima "dosada" (ili prava dosada) ne smeta, odnosno kojima je do mira i koji bi željeli "napuniti baterije". Otok je idealan za obitelji s malom djecom (u privatnom smještaju, naravno) jer nema automobila, postoji pješčana plaža a (na) djecu svi paze. Tko može (a prepoznaje se u gornjim opisima), ima moje tople preporuke da posjeti ovaj biser Jadrana. SF