turističke atrakcije

Ove države imaju najviše mjesta na UNESCO-ovoj listi svjetske baštine: Znate li koliko ima Hrvatska?

Foto: Bruno Fantulin/Pixsell
Ove države imaju najviše mjesta na UNESCO-ovoj listi svjetske baštine: Znate li koliko ima Hrvatska?
14.03.2024.
u 07:00
Danas se na listi nalazi čak 1154 spomenika u 159 država
Pogledaj originalni članak

Kad je prije nešto više od 40 godina, točnije 1978. godine UNESCO prvi put objavio listu zaštićene svjetske baštine, na popisu je svoje mjesto našlo tek 12 znamenitosti: otok Galapagos i Quito (oba u Ekvadoru), Nacionalni park Yellowstone i Nacionalni park Mesa Verde (SAD), Nacionalni povijesni park L'ans Aux Meadows i Nacionalni park Nahanni (Kanada), nacionalni park Simien i monolitne crkve u Lalibeli (Etiopija), rudnici soli Wieliczka i Bochnia (Poljska), otok Gore (Senegal) i katedrala u Aachenu (Njemačka).

No, sada je situacija znatno drugačija. Danas se na listi nalazi čak 1154 spomenika u 159 država, ali znate li koja zemlja se može pohvaliti s najviše atrakcija? World of Statistics na X-u (prijašnjem Twitteru) je objavila listu država s najviše mjesta na UNESCO-ovoj listi svjetske baštine, a na njoj se našla i Hrvatska. 

VEZANI ČLANCI:

Na prvom mjestu nalazi se Italija s čak 59 mjesta, na drugom mjestu je Kina s 57, a isti broj atrakcija dijele Njemačka i Francuska - 52. S puno manjim brojem znamenitosti na UNESCO-ovoj svjetskoj baštini, našle su se i četiri države na samom kraju liste, među kojima je i Hrvatska. Tako se na 31. mjestu nalazi Bugarska, iza koje smo mi, a iza nas su još samo Indonezija i Južna Afrika. Svi imamo po deset atrakcija na popisu. A znate li koje su to naše znamenitosti? 

Nacionalni park Plitvička jezera: Nacionalni park Plitvička jezera najveći je, najstariji i najposjećeniji nacionalni park u HrvatskojI povrh toga, on je i jedini nacionalni park koji je dospio na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine što je vjerojatno zbog bogate flore i faune i šesnaest čarobnih tirkiznih jezera s brojnim kaskadama. 

Dioklecijanova palača, Split: Dioklecijanova palača jedan je od najočuvanijih spomenika rimske arhitekture na svijetu. Naziv “palača” može biti zbunjujući jer kada zaista dođete u Split, nećete imati osjećaj da ste unutar palače, već u utvrđenom dijelu stare gradske jezgre. Zanimljiva je činjenica da za vrijeme vladavine cara Dioklecijana nije bilo ničega oko palače.

GALERIJA: Kako su hrvatski otoci dobili svoja imena? Priče su fascinantne!

Foto: Igor Soban/PIXSELL
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Hvar
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: TZ I NP Mljet
Uvala Ropa na Mljetu
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Stari Grad, Dubrovnik: Stari Grad u Dubrovniku razlog je što je poznati engleski pjesnik Lord Byron dao ovom gradu nadimak “biser Jadrana”. Stari Grad je 1979. godine uvršten u svjetsku baštinu, a od tada privlači više od milijun posjetitelja svake godine. Povijesna gradska jezgra zapravo je utvrda zahvaljujući 2 km dugim Gradskim zidinama koje su u prošlosti služile kao zaštita od osvajača.

Katedrala Sv. Jakova, Šibenik: Iako nije stara kao katedrala u Splitu (izgrađena je u 16. stoljeću), Katedrala Sv. Jakova u Šibeniku stekla je mjesto među znamenitostima svjetske baštine zbog mnogih drugih razloga. Katedrala je uvrštena na UNESCO-v popis 2000. godine zbog svoje izuzetne vrijednosti, a ona je i najznačajniji renesansni spomenik u cijeloj zemlji.

Starogradsko polje, otok Hvar: Ovaj prostor pod UNESCO-vom zaštitom razlikuje se od bilo kojeg drugog na ovom popisu. Starogradsko polje zapravo je poljoprivredno zemljište koje su izgradili Grci koji su kolonizirali prostor u 4. stoljeću prije Krista. Ono što je ovo područje učinilo dijelom svjetske baštine jest činjenica da je ova zemlja tijekom stoljeća zadržala svoj izvorni oblik. 

Episkopalni kompleks Eufrazijeve bazilike, Poreč: Za jedan mali grad, Poreč se može pohvaliti s puno toga, a jedna od njegovih znamenitosti je bazilika koja je pod UNESCOVOM zaštitom. Eufrazijeva bazilika dodana je na popis zaštićenih građevina 1997. godine. Episkopalni kompleks uključuje baziliku, sakristiju, krstionicu i zvonik koji je jedan od rijetkih prikaza bizantske arhitekture u Hrvatskoj.

VEZANI ČLANCI:

Stećci (srednjovjekovni nadgrobni spomenici): Srednjovjekovni spomenici raspršeni po Bosni i Hercegovini, kao i u nekim djelovima Srbije, Hrvatske i Crne Gore nazivaju se stećcima. Ovi spomenici zaštićeni UNESCOM pojavili su se u 12. stoljeću, a bili su u upotrebi sve do kraja 15. stoljeća.

Povijesna jezgra Trogira: Samo tridesetak kilometara od Splita nalazi se još jedno čudo stare rimske arhitekture. Cijeli grad je 1997. godine uvršten na popis svjetske baštine. Posjetite Katedralu Sv. Lovre, glavnu crkvu u gradu, koja je jedan od najboljih arhitektonskih primjera u Hrvatskoj.

Obrambeni sustav grada Zadra i Tvrđava Sv Nikole u Šibeniku: Ove dvije lokacije zaštićene UNESCO-om zapravo pripadaju skupini od šest obrambenih zidina koje je izgradila Republika Venecija između 15. i 17. stoljeća duž Jadranske obale.

Iskonske bukove šume Karpata i drugih regija Europe: Bilo bi pogrešno nazvati ih hrvatskim teritorijem, ali neki dijelovi ovih šuma pod UNESCO-vom zaštitom nalaze se i u Hrvatskoj. Iskonske bukove šume Karpata  su najveće područje pod UNESCO-vom zaštitom u Europi jer se prostiru na dvanaest država. 

 Objavljen popis najljepših plaža na svijetu: Svoje mjesto zauzela je i jedna plaža u Hrvatskoj! 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.