oprezno!

Ove stvari nikada nemojte držati na hladnjaku: Brže će se pokvariti, a neke predstavljaju i opasnost

Foto: Shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: pixabay
Foto: shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
23.12.2024.
u 07:00
"Skladištenje na vrhu može utjecati na ventilaciju hladnjaka", objasnio je James Flynn iz vatrogasne službe
Pogledaj originalni članak

Držite li i vi stvari na hladnjaku zbog premalo mjesta za pohranu? Stručnjak za sigurnost i vatrogasac objasnili su zašto to ipak ne biste trebali raditi. Kada je prostor mali, tada je važno maksimalno iskoristiti svaki kvadratni centimetar i biti malo kreativan s organizacijom kuhinje, piše Reader's Digest. No, gornji dio vašeg hladnjaka trebao bi ostati slobodan."Skladištenje na vrhu može utjecati na ventilaciju hladnjaka", objasnio je James Flynn iz vatrogasne službe.

Vaš hladnjak proizvodi toplinu tijekom hlađenja i zamrzavanja hrane, a ta toplina mora negdje otići. Da bi se ta toplina raspršila, hladnjaci imaju kondenzatore smještene na vrhu, stranama ili stražnjem dijelu, ovisno o modelu. Ako ondje nagomilate hrpu stvari, blokirate dobar protok zraka što hladnjaku može otežati rad da vašu hranu održi hladnom, objasnila je sigurnosna stručnjakinja Rebecca Edwards. Prekomjerno nakupljanje topline "u najboljem slučaju može dovesti do smanjenog vijeka trajanja uređaja, kao i biti potencijalna opasnost od požara u najgorem slučaju", dodao je Flynn. Osim što predstavlja neočekivanu opasnost od požara, skladištenje na vrhu hladnjaka je užasno za vašu hranu. Flynn i Edwards objasnili su što nikako ne trebate držati na vrhu hladnjaka.

Kruh: Kruhu i pekarskim proizvodima ne treba nikakva pomoć da postanu ustajali, oni to postižu sami. Hrskavi domaći baget može trajati dan ili dva, a kupovni bijeli kruh otprilike tjedan dana. To je uz pravilno skladištenje, koje definitivno nije na vrhu hladnjaka. Ventilacija je ključna, a blokiranje protoka zraka neće biti dobro ni za kruh, ni za hladnjak. Kao što je Edwards istaknula, taj protok zraka je također topao, što isušuje hranu i može je učiniti ustajalom. Za kruh u plastičnoj vrećici, uvjeti postaju idealni za razvoj plijesni.

Kuharice: Internet je često izvor inspiracije za recepte, ali ponekad volimo prolistati i stare, dobre kuharice. Nažalost, kuharice na vašem hladnjaku predstavljaju opasnost od požara. "Papir i drugi zapaljivi predmeti ne bi se trebali skladištiti na uređaju koji radi tako naporno", rekla je Edwards. To se odnosi i na labavi papir koji ste možda stavili u kuharice, poput recepata i izrezaka iz časopisa. Ako padnu iza hladnjaka, mogu blokirati ventilaciju.

Mali aparati: Pohranjivanje uređaja koji se ne koriste svakodnevno, poput kuhala za rižu i friteza, može biti izazov. Glomazni su pa je prioritet da ih sklonite s puta, no da se ipak nalaze nadohvat ruke. "Stvari poput aparata za kavu, tostera ili friteze mogu savršeno stati na vrh hladnjaka, ali se lako mogu pomaknuti i pasti", objasnila je Edwards. Svaki put kad otvorite i zatvorite vrata hladnjaka, uređaji na njemu se lagano pomiču i potencijalno se mogu približiti rubu. Flynn je objasnio da iz tog razloga treba izbjegavati teške ili nestabilne predmete koji bi mogli pasti i uzrokovati ozljede.

Posuda s keksima ili grickalicama: "Bilo što što bi moglo navesti dijete da se popne i dođe do toga loša je ideja za držanje na hladnjaku. Rizik od pada je visok", rekla je Edwards. Tu su i slomljeni komadići na koje morate paziti ako vaša staklena ili keramička staklenka s kolačićima padne. Također, kolačići i drugi slatkiši će se brže pokvariti. Da bi vaši kolačići ostali svježi, uložite u neslomljivu, hermetički zatvorenu posudu za čuvanje hrane umjesto staklenke za kolačiće.

Lijekovi: Budući da je visoko, gornji dio hladnjaka može se činiti kao sigurno mjesto za odlaganje lijekova, no ako imate djecu, to može biti previše riskantno, smatra Edwards. "Držanje lijekova na otvorenom, umjesto iza zaključanog ormarića, potencijalna je katastrofa koja čeka da se dogodi", dodala je. Drugi problem je učinkovitost samih lijekova. Ako ste ikada čitali naljepnice, vjerojatno ste pročitali da lijekove treba čuvati na hladnom i suhom mjestu. Bilo gdje u blizini kuhinjskog uređaja upravo je suprotno, stoga lijekove držite u ormariću s lijekovima.

Kutije sa žitaricama: Iako vaši kuhinjski ormarići možda nisu dovoljno visoki za vaše žitarice, nije dobra ideja držati ih na vrhu hladnjaka. Lagane i nestabilne kutije sa žitaricama nose tri opasnosti: zapaljive su, blokiraju ventilaciju i mogu pasti na vas ili iza hladnjaka. Osim toga, ako se ostave otvorene, žitarice brzo postanu ustajale i tako mogu privući štetočine, što predstavlja opasnost za kućanstvo i sigurnost hrane, objasnila je Edwards. Umjesto toga, pohranite ih u smočnicu ili kuhinjski ormarić.

Svježe namirnice: Primamljivo je imati košaru ili posudu na vrhu hladnjaka za stvari poput krumpira i luka, ali Edwards je objasnila da je to pogreška. "Stavljanje voća i povrća na vrh hladnjaka može ubrzati kvarenje, čineći tu košaru robe s tržnice gozbom za štetočine poput voćnih mušica", rekla je. Ako koje voće "zaluta" iza hladnjaka, mogle bi proći godine dok ne pronađete osušenu koru. Voće i povrće držite na pultu ili u smočnici, dalje od topline i na mjestu gdje ih možete držati na oku.

Staklene posude i tegle: Zdjele za miješanje, vatrostalne posude, staklenke i drugi stakleni kuhinjski predmeti teški su i ako padnu na vas ili člana vaše obitelji, mogli biste se povrijediti. Svi kutovi i pukotine u zdjelama i staklenom posuđu također sadrže masnoću i prašinu, za koje je Edwards rekla da predstavljaju opasnost od štetočina i požara.

Police i pladnjevi: Čini se da prevelike, ravne kućanske potrepštine uvijek završe na hladnjaku. "Iz sigurnosne perspektive, pohranjivanje bilo čega gore se zapravo ne preporučuje", objasnila je Edwards te napomenula da nisu svi rizici jednaki. "Stvari poput većih tanjura koji su relativno ravni i mogu blokirati manje zraka nose manji rizik", rekla je. No, važno je koristiti gumenu prostirku otpornu na toplinu da se stvari ne bi pomicale.

Vino: Toplina je neprijatelj vina. Idealna temperatura za čuvanje vina je 13 °C što je puno hladnije od vrha hladnjaka. Temperature skladištenja koje se približavaju 24 °C mogu utjecati na vino nakon samo tjedan dana, dok kratki porasti temperature iznad 29 °C čak i nakon samo 30 minuta mogu ozbiljno oštetiti miris, okus i boju vina. Hladne temperature u hladnjaku također nisu dobre za dugotrajno skladištenje.

Začini: Kao i vino, začini trebaju odgovarajuće skladištenje da bi održali vrhunsku svježinu i okus. Za razliku od vina, začini ne postaju bolji s godinama. U najboljem slučaju, imate oko jednu do četiri godine da ih upotrijebite, a neki počnu gubiti snagu čak i prije toga. Skladištenje začina na vrhu hladnjaka, kao što ste vjerojatno već pretpostavili, nije baš najbolji plan. Umjesto toga pronađite rješenje za pohranjivanje začina koje bilje i začine održava svježim i mirisnim.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.