Božić se diljem svijeta slavi na bezbroj načina. Svaka obitelj ima neke svoje tradicije, ali postoje i običaji koji su karakteristični za cijelu zemlju. Iako su vješanje adventskih kalendara, večera s pečenom puretinom i čekanje da se Djed Božićnjak spusti kroz dimnjak popularni dijelovi blagdana u zemljama diljem svijeta, neke nacije i regije imaju više jedinstvenih tradicija, a ovo su neke od njih, piše Wanderlust Travel Magazine.
1. Japan: Zaboravite božićnu puricu. Za mnoge Japance, tradicionalna božićna večera je KFC. Zbog kombinacije malih japanskih pećnica i pametne marketinške kampanje koja je uvjerila lokalno stanovništvo da je pržena piletina tradicionalno američko blagdansko jelo, potrebno je rezervirati mjesto za jelo u KFC-u na Božić, a piletina se poslužuje u posebnom blagdanskom pakiranju. Uoči Božića, maskota KFC-a, pukovnik Sanders, ispred KFC-ovih prodajnih mjesta u Japanu nosi opremu Djeda Božićnjaka. Potražnja je tolika da je stvorena online usluga da naručite svoj božićni obiteljski paket unaprijed i dostavit će vam ga na kućnu adresu.
2. Norveška: Norvežani vjeruju da se Badnjak poklapa s dolaskom zlih duhova i vještica. Onda je sasvim logično da norveški domaćini sakriju sve svoje metle prije nego što odu na spavanje. Uostalom, ništa ne može pokvariti Božić brže od pronalaska vaše metle razbijene u komadiće ispod drvca koju je uništila neka vještica u ludoj vožnji.
3. Venezuela: U tjednu koji prethodi Božiću, Venezuelanci posjećuju dnevnu crkvenu službu koja se zove Misa de Aguinaldo (Rana jutarnja misa). U glavnom gradu, Caracasu, uobičajeno je da se na crkvenu službu putuje na koturaljkama. Doista, praksa je toliko raširena da su mnoge ceste u glavnom gradu zatvorene do 8 ujutro da bi se božićnim vjernicima omogućio siguran prolaz.
4. Austrija: U Austriji sveti Nikola ima zlog dvojnika koji se zove Krampus. Radi se o stvorenju nalik demonu koji ima jedan zadatak, a to je kazniti zlu djecu prije Božića. Ulicama lutaju ljudi odjeveni u kostime đavola, noseći lance i košaru za otimanje posebno loše djece i njihovo odvlačenje u pakao. To je svakako jedan od načina da se djeca sklone s ulice.
5. Španjolska: U Španjolskoj postoji bizarna katalonska tradicija caga tió, odnosno "cjepanica koja vrši nuždu". Mještani u Kataloniji stvaraju lik od trupca, na njemu crtaju lice i stavljaju šešir. Zatim provode dva tjedna "hraneći" ga voćem, orašastim plodovima i slatkišima. Na Badnjak, cijela obitelj tuče cjepanicu palicama i pjeva tradicionalnu pjesmu koja se prevodi kao "ako ne obaviš nuždu dobro, udarit ću te palicom", sve dok cjepanica ne "izluči" svoje poslastice. Katalonci također svoje jaslice ukrašavaju i malim keramičkim figuricama. Obično su to poznate osobe, često izvučene iz vijesti te godine, a figurice uvijek imaju hlače spuštene do gležnjeva.
6. Švedska: Gradovi širom Švedske svake godine na početku adventa postavljaju "božićne kozliće", a najpoznatiji je onaj u središta grada Gävlea. Radi se o divovskim kozlićima napravljenima od slame, a koji su često visoki i 12 metara. Ukras je uvećana verzija tradicionalne švedske božićne figurice. Ova neobična tradicija ima dugu povijest. Njezini počeci sežu u 11. stoljeće, kada je spomenuta figura veličine čovjeka koja je pratila Svetog Nikolu, dok je danas kozlić postao mnogo veći. Nažalost, privlači i ljude koji žele pretvoriti kozlića u divovski krijes, a ukras je nažalost uništen oko 36 puta od 1966. godine.
7. Gvatemala: U Gvatemali, čistoća je doista blizu svetosti. Mještani vjeruju da đavao i drugi zli duhovi borave u mračnim, prljavim kutovima vašeg doma, stoga tjedan prije Božića metu i skupljaju smeće i zatim to sve skupljaju na veliku hrpu vani. Na kraju se na vrh postavi lik đavla i sve se zapali. To se zove La Quema del Diablo, odnosno "Spaljivanje vraga". Ideja Gvatemalaca je spaliti sve loše iz prethodne godine i započeti novu godinu iz pepela.
8. Ukrajina: Osim standardnih šljokica, bajkovitih lampica i kuglica, Ukrajinci vole na drvce baciti i umjetnog pauka i mrežu. Tradicija potječe iz stare priče o siromašnoj ženi koja si nije mogla priuštiti da okiti svoje drvce, a probudila se na božićno jutro i otkrila da ga je pauk prekrio veličanstvenom, svjetlucavom mrežom.
9. Portugal: Tijekom consode, tradicionalne božićne gozbe u Portugalu, obitelji ponekad postavljaju dodatna mjesta za stol za blagovanje za preminule rođake. Smatra se da će ta praksa osigurati sreću za kućanstvo. U nekim krajevima mrvice se ostavljaju i na ognjištu.
10. Italija: U nemogućnosti da uvjerljivo dokaže postojanje Djeda Božićnjaka, Vatikan se odlučio baciti na nešto s čime su imali bezbroj posla: staru vješticu po imenu La Befana koja dostavlja darove djeci u Italiji. Priča kaže da su tri mudraca pozvala vješticu da s njima vidi malog Isusa. Rekla je da je prezauzeta i tako je legenda rođena.
11. Češka: Na Badnjak neudane Čehinje stoje leđima okrenute vratima i prebacuju jednu cipelu preko ramena. Ako padne s nožnim prstom okrenutim prema vratima, to znači da će se vjenčati u roku od godinu dana. Ako padne s petom okrenutom prema vratima, čeka ih još jedna godina samoće.