Ivan Petrovič Pavlov bio je ruski psiholog koji se smatra utemeljiteljem klasičnog uvjetovanja u psihološkom području biheviorizma. Najpoznatiji je po svojim Pavlovljevim psima na kojima je radio istraživanja i uspio dokazati nekolicinu svojih hipoteza.
Klasično uvjetovanje se smatra najjednostavnijim oblikom učenja koje nastaje uparivanjem podražaja koji izazivaju refleksne reakcije.
Klasično uvjetovanje se najlakše može shvatiti kroz primjer uparivanja podražaja koje je koristio Pavlov u svojim eksperimentima sa psima:
1. prije uvjetovanja: pas na hranu (neuvjetovani podražaj) refleksno izlučuje slinu (neuvjetovana reakcija),
2. tijekom uvjetovanja: hrana (neuvjetovani podražaj) se uparuje sa zvukom zvona (neutralni podražaj) kako bi se postiglo izlučivanje sline (neuvjetovana reakcija),
3. nakon uvjetovanja: pas na zvuk zvona (neutralni podražaj koji je postao uvjetovani podražaj) izlučuje slinu (uvjetovana reakcija).
Ono što je Pavlov uspio dokazati putem klasičnog uvjetovanja na psima je to da su psi na neutralni podražaj koji im prije nije ništa značio počeli izlučivati slinu. Drugim riječima, zbog uparivanja hrane i zvona, psi su počeli na zvono reagirati isto kao i na hranu. Tako je nastao pojam Pavlovljev refleks.
Koje je točno značenje Pavlovljeva refleksa, kako se koristi u psihologiji te gdje se i kako primjenjuje pročitajte na portalu Kreni zdravo.