USPOREDBA

Platnene pelene zdravije su i ekološki prihvatljivije od jednokratnih

19.03.2009.
u 17:41
Pogledaj originalni članak

Iz čiste sam znatiželje, kada je Lena napunila godinu dana, kupila paket platnenih pelena. Čisto da bih dokazala svoju teoriju, koju sam gorljivo branila, da su jednokratne pelene puno praktičnije i bolje od platnenih.

Jer, pohvalama na račun platnenih pelena udavila me prijateljica. No, nakon samo tjedan dana uporabe platnenih pelena, moja se teorija srušila – priča Ivana, jedna od polaznica Rodine radionice o platnenim pelenima na kojoj su svi zainteresirani mogli doznati apsolutno sve o pelenama. Ta će se radionica, zbog velike zainteresiranosti građana, periodično ponavljati.

Ivana je samo jedna od brojnih majki koje su posljednjih godina odbacile jednokratne pelene i počele rabiti dobre stare platnene pelene.

Nema iskuhavanja
Na to utječu mnoge štetne konotacije koje se vezuju uz jednokratne pelene, kao i tehnologija koja je platnene pelene pretvorila u jednostavan, ekološki prihvatljiv proizvod. A još su naše majke imale mukotrpan posao s platnenim pelenama koje su morale iskuhavati i peglati.

Podaci kojima nas svakodnevno bombardiraju ekološke udruge uistinu su šokantni. Samo jedno dijete, koje u pelenama u prosjeku provede otprilike 2,5 godina, svijet optereti s gotovo dvije tone otpada kojemu su potrebne stotine godina da se razgradi.

Osim što su ekološki jedan od najvećih problema današnjice, jednokratne pelene nisu ni zdrave za bebu jer ne dopuštaju koži da diše, izazivaju pelenski osip (ima ga čak 78 posto djece koja se premataju jednokratnim pelenama), i sadrže kemikalije (natrijev poliakrilat, dioksin, tbt) koje mogu ostaviti trajne posljedice za zdravlje djeteta, poput neplodnosti.

Prirodna rješenja
Činjenica je da je pojava jednokratnih pelena bila prava revolucija i da su mnogim roditeljima olakšale život, ali danas, kada su platnene pelene dovedene do gotovo istog stupnja, razumljivo je da sve više ljudi poseže za prirodnim rješenjima.

Nije zanemariva ni ušteda koju će vam osigurati platnene pelene. Uporaba jednokratnih pelena (2,5 godina) stoji 11.400 kuna, a uporaba platnenih oko 6000 kuna. Ušteda od pet tisuća kuna mnogima je glavni razlog za prelazak na platnene pelene.


Razgradnja – 500 godina!

Za pelene koje su dostatne za jedno dijete potrebno je preraditi 10 kubika drveta, utrošiti 1600 l sirova ulja za 120 kg plastike i 78.000 l vode za proizvodnju celuloze, a za pranje platnenih pelena u 2,5 godina potrebno je 20.000 l vode, oko 560 kuna. Pelene po djetetu zagade planet sa 1800 kg otpada, a njihova razgradnja traje 500 godina.

Pogledajte na vecernji.hr