Iz drugog kuta trenera i liječnika Pavla Vlaheka

'Počnimo trčati'

Foto: adidas
'Počnimo trčati'
28.05.2014.
u 16:15
Pogledaj originalni članak

U posljednjih nekoliko godina, trčanje kao rekreativni sport dobiva zamah i u našoj zemlji. Osim što je rekreativni sport, trčanje je dobro kao prevencija nekih kroničnih, s posebnim naglaskom na bolesti srca i krvnih žila.

Uz hodanje, trčanje je do prije par stotina godina bilo način kretanja - bilo da se radilo o putovanjima, potrazi za hranom ili bježanju glavom bez obzira pred ratnim i drugim nasilnim okolnostima. Rastom i razvojem civilizacije, okolnosti su postale povoljnije za život jednog dijela čovječanstva, a vlastite noge prilikom kretanja zamijenili su strojevi koji omogućuju kretanje većom brzinom na veće udaljenosti. S jedne strane smo zapostavili kretanje, a s druge nam je na raspolaganju velika količina energije u obliku hrane što u kombinaciji uvjetuje neke česte kronične bolesti današnjice.

Trčanje je jedan od načina kojim možemo zdravo i sigurno održavati tjelesnu kondiciju i zdravlje. Često se dobiva dojam nečeg teškog i nezdravog, ako ne i opasnog po zdravlje. Uzrok tome su negativna iskustva iz školskog sustava i satova tjelesne i zdravstvene kulture gdje se prakticiralo natjecateljsko trčanje i mjerenje vremena trčanja. Tome pridonosi i nedovoljna educiranost zdravstvenog osoblja o trčanju te slab utjecaj javno zdravstvenih programa.

Kako započeti trčati?

Za početak trčanja potrebno je znati da se vrijeme ili kilometraža trebaju podizati postupno kroz duži vremenski period, a jednako tako i intenzitet. Pod uvjetom da prethodno osoba nema ozbiljnije bolesti, potrebno je kombinirati hodanje i trčanje. Za zagrijavanje prvo se može hodati žustrije 10 minuta. Nakon toga trčkarati jednu minutu pa hodati jednu minutu i tako naizmjenično 10 puta čime se dolazi do pola sata kretanja (10 minuta hodanja i 20 minuta hodanja/trčanja). Intenzitet trčanja mora biti takav da još uvijek možete razgovarati s nekim dok trčite.

Nakon što to postane lagano, produžite minute trčanja na dvije, nakon toga tri dok ne dođete do trenutka kada možete pretrčati 20 minuta. Tada povećavajte tjedno po pet minuta vrijeme trčanja dok ne stignete do 35-40 minuta, tri do četiri puta tjedno.

Prije trčanja se preporučuje kraće vrijeme (5 do 10 minuta) zagrijati zglobove, a nakon trčanja napraviti istezanje mišića. Ne preporučuje se uzeti veći obrok (ručak) barem sat do dva prije trčanja jer isti može uzrokovati osjećaj nelagode u trbuhu pa je s time teško trčati. Za kraće dionice nije potrebno tijekom trčanja uzimati veće količine tekućine, već je dovoljno imati je za nakon trčanja.

Za početak, na nogama će biti dovoljne sportske tenisice, a povećavanjem kilometraže bilo bi dobro da su namijenjene isključivo trčanju.

Samostalno, početak trčanja zna biti težak i potrebno je mjesec do dva za uhodavanje i fizički i psihički. Kasnije to postaje nešto prirodno i s vremenom se ne može bez trčanja.

Lakši put je upis u školu trčanja gdje se težak početak dijeli s drugim početnicima.  

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.