Dječje ozljede

Posljedice opasnih dječjih padova treba nadzirati 48 sati

Foto: VL FOTO
Posljedice opasnih dječjih padova treba nadzirati 48 sati
15.09.2010.
u 11:07
Čak i padovi s malih visina, kao i padovi na tvrdu podlogu, padovi na pojedine dijelove glave, mogu biti opasni za dijete.
Pogledaj originalni članak

Mala djeca ne obolijevaju od kroničnih bolesti, međutim stradavaju često zbog padova, najčešće na glavu. Roditelji često paničare, pa u pedijatrijsku ordinaciju utrčavaju s djetetom koje je upravo palo s kreveta, iz kolica ili sa stolca - na glavu. Najčešće to nisu padovi s velikih visina, ali su dovoljni da kod djeteta izazovu bol i jedan oblik stresa te neutješan plač koji pak kod roditelja izaziva zabrinutost.

Padovi, posebno na glavu, najčešći su kod djece mlađe od pet godina. Prilikom pada dijete se udara najčešće u predjelu čela, na kojem se javi oteklina (čvoruga), koja može biti i prilično velika, ponekad posjekotina ili ogrebotina. Te promjene su uglavnom bezazlene i najčešće prolaze bez ikakvih posljedica. Dijete na pad gotovo uvijek reagira plačem, čime izražava bol i strah, iako se nekad može dogoditi da prilikom pada dijete izgubi svijest, poplavi, prestane disati, pa čak i dobije epileptični napad. Čak i padovi s malih visina, kao i padovi na tvrdu podlogu, padovi na pojedine dijelove glave, mogu biti opasni za dijete. Zato svaku ozljedu glave uvijek treba shvatiti ozbiljno, pa je nužno pratiti dijete nakon pada 48 sati. Potrebno je da roditelj svaka dva do tri sata obilazi dijete i provjerava njegovo stanje.

Obratite pažnju na nuspojave
 Ako se nakon pada kod djeteta jave zbunjenost, nestabilnost u hodu, razdražljivost, glavobolja, neuobičajen način govora, mučnina, povraćanje, izrazito bljedilo, pogoršanje vida, krvarenje iz nosa ili ušiju, gubitak svijesti - riječ je o ozbiljnoj ozljedi koja zahtijeva pregled neurokirurga i hospitalizaciju. Na sreću, većina tih ozljeda završava liječenjem kod kuće, stavljanjem hladnih obloga na ozlijeđeno mjesto, eventualno kirurškim zbrinjavanjem posjekotine ili ogrebotine, te mirovanjem djeteta. Važno je malu djecu ne ostavljati bez nadzora, spriječiti mogućnost nastanka ozljede uklanjanjem “faktora rizika” iz djetetove okoline, te kontrolom kretanja. Padovi se sprječavaju osiguravanjem rizičnih mjesta: stubišta, kada za kupanje, uvrnutih tepiha i niskih dijelova kućnog namještaja.

Mirovanje obavezno zbog potresa mozga
Potres mozga kod djece i mladih zahtijeva ozbiljniji oporavak nego kod odraslih. Neuropsiholozi preporučuju da se djeca nakon potresa mozga stalno promatraju i da se u razdoblju opravka, znači sve do nestanka svih simptoma, smanje fizičke i psihičke aktivnosti, kao na primjer odlazak u školu, igra, sport, ali i korištenje mobilnih telefona i računala. Ako se miruje i svi procesi razmišljanja i napora smanje na minimum, oporavak se ubrzava.    

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

BA
bartula.a.
11:50 15.09.2010.

moja mala koliko je puta tresnula od pod dobro da je prisebna...nemozes to sprijecit koliko se god trudis...preda mnom je razbila celo,dobila sav i ajmo dalje,sta najbolje nije suzu pustila a ja od soka plakala ko da sam se ja razbila a ne ona...