U prijašnjem članku naglasili smo važnost svjesnosti o financijskim prijevarama i pozvali vas da sudjelujete u kvizu kako biste provjerili svoje znanje. Ukupno je 464 čitatelja riješilo kviz do kraja, a rezultati su „šareni“ pa provjerite jeste li sve znali i pročitajte nekoliko dodatnih savjeta o zaštiti od financijskih prijevara.
Rezultati ispitivanja ukazuju na nekoliko važnih zaključaka:
1. Visok postotak prepoznavanja potencijalnih prijevara
Više od 84 % čitatelja točno je prepoznalo scenarije koji ukazuju na prijevaru.
2. Najčešće prepoznate prijevare
Skoro 90 % čitatelja prepoznalo je da su pozitivni komentari na društvenim mrežama i slike/potvrde slavnih osoba sumnjive.
Također, većina čitatelja, oko 64 %, prepoznala je potrebu dodatnog istraživanja prije nego što investiraju na temelju savjeta kolege.
3. Povećana sklonost prihvaćanju sumnjivih tvrdnji
Iako većina čitatelja prepoznaje opasnosti, ipak čak 23 % njih nije uočilo potrebu za dodatnim informacijama kako bi izbjegli prijevare.
Kada je riječ o tvrdnjama koje upućuju na prijevaru, postoji određen postotak ispitanika koji nije prepoznao ispravne odgovore, što ukazuje na opću nesigurnost ili nedostatak informacija. Velik broj čitatelja, više od 92 %, vjeruje da nije potrebno dodatno provjeravati ako informacija ili ponuda dolazi iz „velike i poznate“ tvrtke.
Da zaključimo, iako većina ispitanika pokazuje visoku razinu svjesnosti o potencijalnim prijevarama, i dalje postoji velik broj onih koji su skloni vjerovati sumnjivim tvrdnjama ili ne prepoznaju sve potencijalne rizike. Edukacija i promicanje svijesti o prijevarama ključan su faktor u smanjenju broja žrtava financijskih prijevara.
Edukacija kao osiguranje od financijskih prijevara
U digitalnom svijetu financijskih transakcija sve više ljudi osjeća se nesigurno kada je riječ o prepoznavanju različitih vrsta financijskih prijevara i razumijevanju njihovih uzroka. Ta neizvjesnost naglašava potrebu za edukacijom i informacijama kako bi svi mogli bolje zaštititi svoje financijske interese.
Rezultati istraživanja pokazuju da velik broj ispitanika izražava nedostatak samopouzdanja u prepoznavanju prijevara. Stoga institucije kao što su Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) i njezin portal „Novac za sutra“ kontinuirano objavljuju informacije koje mogu pomoći potencijalnim ulagateljima da bolje razumiju i otkriju financijske prijetnje.
Edukativni materijali dostupni na www.hanfa.hr i www.novaczasutra.hr mogu poslužiti kao koristan izvor znanja o vrstama prijevara, njihovim karakteristikama i metodama prevencije.
Provjera pružatelja investicijskih usluga ključna je strategija u očuvanju financijske sigurnosti. Važno je provjeriti s kim ugovarate financijske usluge i je li dotično društvo u registru Hanfe (link na registar). Ako društva koje provjeravate nema u tom registru, ono nema ovlasti za pružanje investicijskih usluga hrvatskim građanima.
Sadržaj nastao u suradnji s Hanfom.