Za pretilost, koja danas na Zapadu poprima epidemiološke razmjere, zasad nema lijeka, ali brojna istraživanja otkrivaju tko ima veće rizike za pretilost. Upravo time se bavilo i istraživanje provedeno u SAD na Sveučilištu North Carolina koje zaključuje da tinejdžeri koji muku muče sa suvišnim kilogramima imaju čak 16 puta veće izglede da će biti ekstremno pretili, s indeksom mase većim od 35, i nakon što odrastu.
Studija, koju je objavio Journal of the American Medical Association, ističe kako je ekstremna pretilost povezana s izrazito povećanim rizikom za dijabetes tipa 2, povišen krvni tlak, previsoku koncentraciju kolesterola u krvi, astmu i artritis.
Upravo zato pretile osobe imaju znatno manju očekivanu životnu dob, upozoravaju istraživači. Njihovi se rezultati temelje na podacima prikupljenima od 8834 ispitanika koji su 1996. godine imali između 12 i 21 godine.
Pokazalo se da samo 30% ekstremno pretilih tinejdžera nije bilo ekstremno pretilo i 13 godina kasnije.
Pretilost je već odavno prepoznata kao javnozdravstveni problem. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je tu pojavu proglasila epidemijom 1997. godine. Samo me zanima tko kaže da nema lijeka? Ovih dana je objavljena knjiga \"Tajna mršavljenja\" u kojoj se opisuju brojni uzroci pretilosti, a i lijek za poremećaj pretilosti. Knjigu možete nabaviti putem interneta.