Pitanje: Čitateljicu koja nam se javila na telefon Potrošača zanima postupa li ovršitelj u njezinu slučaju u skladu sa zakonom. Ona i suprug vlasnici su poljoprivrednog gospodarstva i, dijelom zbog kredita, a dijelom zbog poreza, blokirani su im računi. Fina je blokirala sve račune koje imaju, i žiro-račun, ali i tekući, pa su bez izvora prihoda – iako na njihov račun redovito svaki mjesec stižu uplate. Imaju četvero male djece, a blokiran je i račun na koji dobivaju dječji doplatak pa ne mogu ni do tog novca. Što joj je činiti, pita Večernji list.
Odgovor: Gospođa i njezin suprug trebali su dobro pročitati ovršni prijedlog, koji je trebao doći puno prije nego što je krenula ovrha. U njemu se predlaže način naplate dugovanja pa su se u roku od osam dana trebali javiti ovršitelju i upozoriti ga na problem. Ovako, kada je ovrha već nastupila, teško je išta učiniti. U svakom slučaju, Fina, koja vodi ovrhe, može blokirati sve račune, no ne i onaj na koji stiže dječji doplatak, objašnjava Tomislav Lončar iz udruge za zaštitu potrošača. Kako bilo, budući da je riječ o djeci, treba razgovarati. Ako zapne, preporučuje odlazak u Centar za socijalnu skrb, gdje se može zatražiti pomoć kako bi se novac namijenjen djeci oslobodio.
Naravno da su ovršitelji jedni od najodurnijih osoba (iznimno veći su odvjetnici) i da u ovoj situaciji jedino država može obuzdati nepravedno ovršavanje jer večina tih ovrha proistjeće iz neimaštine i tome treba stati na kraj. Krizu treba jednako proživljavati a ne sirotinju još osiromašivati i tjerati ih u socijalne probleme. No, apsurd nad apsurdima ti je kad odvjetnica dođe sa ovršiteljem i upiše pasju foteljicu, punu dlaka i vidno neupotrebljivu za ljudsko korištenje. Sve bi bilo odvratno, za povračanje, da nisu prihvatili i malo pozamašni iznos od 400 kuna, što je za ovršenika prihvatljivo jer ima zapravo veliki problem kuda odbaciti tu istrošenu \"postelju\" psića. Fuj. odvratno.