Za oko 40.000 mališana razdoblje potpune bezbrižnosti polako se bliži kraju.
Školske klupe čekaju sve koji su do 1. travnja navršili šest godina. Dakako, u rujnu će u prvi razred i djeca koja se prijevremeno upisuju te ona kojima je lani upis odgođen. Ovih se dana obavljaju sistematski pregledi, mališani moraju proći i testiranje u školi, a u lipnju ih čeka i upis.
U većini od 40-ak tisuća obitelji koje će za nekoliko mjeseci imati prvašića uzbuđenje raste. Kako će se dijete snaći, treba li prije polaska naučiti slova, što kad pruža otpor polasku u školu, samo su neka od pitanja koja si već postavljaju roditelji budućih školaraca.
Strahovi i stres nisu ništa neobično, umiruju stručnjaci, ali i upozoravaju da će dječje raspoloženje vezano za polazak u školu uvelike ovisiti o tome kako se postave odrasli. Ako roditelji strepe, škola će vrlo vjerojatno biti bauk i za dijete. Stoga, savjetuju, o školi valja pozitivno govoriti, nikako zastrašivati s "vidjet ćeš ti kad kreneš u školu" i slično. Dobro se, također, prošetati s djetetom do škole, ući u predvorje gdje obično budu panoi s dječjim radovima, pokazati mu školsko igralište, ispričati lijepu anegdotu iz vlastitog školovanja.
Pripreme će biti zabavnije i ako se dijete uključi u nabavu školskog pribora i torbe, u uređenje kutka u kojem će pisati zadaće, a ako ništa od toga pomaže, otpor i neraspoloženje zbog polaska u školu ne jenjavaju, ne treba se libiti potražiti pomoć stručnjaka. Do rujna je ostalo dovoljno vremena da se udobrovolji i najveće malo gunđalo.
– Kao pripremu za školu treba iskoristi i dječju igru, od brojanja kamenčića na ljetovanju, do igre memori sa slovima koja mogu sami izraditi. Osim što će škarama vježbati motoriku, bit će sretni i ponosni jer su sami napravili cijelu igru. Korisna je i igra "slovo na slovo" kada djeca nabrajaju riječi koje počinju određenim slovom. Većini će biti zanimljivo i smišljanje rima, čime se vježbaju koncentracija i mašta – predlaže Maja Lisska, pedagoginja zagrebačke Osnovne škole Fran Galović. – No, ako je djetetu neka igra preteška, ne treba inzistirati, nego prijeći na jednostavniju.
Učenje kroz igru u kojoj se uz glavu koriste i prstići, recimo, puno će bolje pripremiti dijete za školu nego forsirano učenje čitanja i pisanja. No, valja znati da koncentracija u dobi prije polaska u školu obično nije dulja od 15 minuta.
– Djetetu treba pomoć vezana za radne navike, a jedna od ključnih stvari je napraviti dnevni raspored za učenje i slobodno vrijeme. Rutina u odlascima na spavanje, ustajanju, učenju... jako je važna i smanjuje stres – kaže naša sugovornica. Popustljivost i pretjerana strogost podjednako su loši. Dijete treba hrabriti i hvaliti kad svojim trudom zasluži. Jedna od lekcija koju bi odrasli trebali svladati jest da se od malog čovjeka ne smije zahtijevati da bude uspješan u svemu. Na roditeljima je, poručuju stručnjaci, da se raduju svakom dječjem uspjehu i da budu uz dijete u njegovim neuspjesima.
Obveznici polaska u školu ove su jeseni djeca rođena od 1. travnja 2008. do 31. ožujka 2009. Sva moraju proći sistematski pregled liječnika školske medicine i testiranje u školi. Na upis, koji je mahom sredinom lipnja, valja priložiti dokument s JMBG-om i OIB-om djeteta te potvrdu o prebivalištu.
Djetetu ne treba prijetiti školom, ali ne treba je prikazivati ni u ružičastom svjetlu. Školu valja predstaviti u realnom svjetlu, a jedna od rečenica prikladnih za prvašiće je: "Sva djeca idu u školu, ona im pomaže da postanu veliki".
Uz školske obveze ide puno iskušenja za odrasle, koji bi htjeli da njihova djeca budu uspješna na svim poljima, od matematike i hrvatskog do vladanja i likovnog. Kada mališanu zapne i kada mu se ne da, kritika je dopuštena. Ali, upozoravaju stručnjaci, kritizira se ponašanje, nikako dijete!
>>Izostaju iz škole jer im je nastava dosadna i ne žele gubiti vrijeme