Opojan miris citrusnog voća i aromatičnog ulja osjetio se još na vratima. Gospođa Snježana Pavlić, “glavna kuharica” u manufakturi Lush rezuckala je voće na tanke ploške i ubacivala ga u veliki limeni lonac. Gotovo da osjetite razočaranje što su svi ti proizvodi namijenjeni vašoj koži, a ne gladnim nepcima...
70 posto domaća proizvodnja
Svježa i rukom rađena kozmetika po prihvatljivim cijenama već 13 godina postoji u Hrvatskoj, a svi lašoljupci u velikoj su prednosti pred drugim zemljama. Upravo zbog manufakture u Samoboru koja proizvodi 70 posto proizvoda koji se nađu u njihovim hrvatskim trgovinama (odnosno sve proizvode koji ne zahtijevaju ambalažu) dok se ostatak uvozi. Ovaj je podatak važan zbog svježine koja je ponos Lushove kozmetike. U manufakturi, koja ima šest zaposlenih i sjajan je primjer da se i u krizi može voditi unosan biznis, tjedno proizvedu i do 400 kilograma sapuna, a rade se isključivo prema narudžbi koja dolazi iz trgovine. Primjerice, za 40 kilograma sapuna potrebno je šest kilograma voća. Lushovi kruti odnosno “goli” šamponi među najcjenjenijima su, a jedan takav od 55 grama traje isto kao i tri boce šampona od 250 g odnosno dostatan je za 50 do 70 pranja, ovisno o dužini kose.
– Pribjegavamo toj krutoj alternativi upravo zbog ekologije. Proizvodi ne sadrže konzervanse, a za takve proizvode nije potrebna ni ambalaža, pa ne ostaje ništa u okolišu. Imaju dovoljno dug rok trajanja, od osam do 14 mjeseci. Osim toga, neki sastojci poput peršina imaju svojstva konzervansa – objasnila je Ana Lozica iz Lusha Hrvatska.
Za proizvodnju uvoze ruže iz Turske, blato iz Maroka, kokos kupuju od žrtava tsunamija i još mnogo toga, a od domaćih proizvoda koriste svježe voće i povrće.
– Naši proizvod nisu testirani na životinjama, baš kao ni sastojci. Izvozimo proizvode u Sloveniju te u Bosnu i Hercegovinu, a očekujemo i daljnji razvoj. Svi naši proizvodi su ručno rađeni, a na bočicama imamo i naljepnicu sa slikom, imenom i datum kada i tko je proizveo taj proizvod koji tako postaje unikat - objašnjava Ana te dodaje kako zna po sapunu tko od njihovih zaposlenika ga je pripremao.
Sapun u obliku bivšeg
Među najprodavanijim aromama našli su se dream cream i karma, a za Valentinovo Lushove poklonike očekuju brojna iznenađenja poput kugle za kupanje u obliku zločestog bivšeg dečka. Među najskupljim su sastojcima ružino ulje i ylang ylang.
– Ideja proizvoda Lush jest da se apsolutno sve iskoristi i da ne ostane ništa za bacanje. Zato i pribjegavamo proizvodima bez ambalaže. Prirodna kozmetika je rastući sektor i u svijetu i kod nas, što se i vidi po proizvodnji, ali i po konkurenciji koje se ne bojimo – objasnio je Toni Čaleta Lushov uspjeh koji raste čak i u recesiji.
Prirodna kozmetika iz domaće proizvodnje
VIDEO Novi sirijski vođa osramotio njemačku ministricu. Nijemci bijesni: 'S njim se rukovao, a s njom nije htio'
Njemački medij dodaje i da unutar muslimanske zajednice ne postoji jedinstvena regulacija koja bi se izričito odnosila na rukovanje između žena i muškaraca. Sam Kuran ne sadrži specifičan propis koji bi jasno uređivao ovu vrstu kontakta
'Nije nas briga imaju li nuklearne bombe': Ovdje prijeti sljedeći veliki rat. Oglasila se i Moskva
U nedjelju je Rusija pozvala obje strane da "pokažu suzdržanost" i riješe svoje nesuglasice kroz "konstruktivni dijalog". "Moskva je zabrinuta zbog eskalacije napetosti na granici između Pakistana i Afganistana", kazala je Marija Zaharova, glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova
VIDEO Luka Modrić zabio gol i postao najstariji strijelac u povijesti Reala, pogledajte trenutak za povijest
Ovim pogotkom, prvim za Modrića u ovosezonskom izdanju španjolskog prvenstva, Luka Modrić je sa 39 godina, 3 mjeseca i 25 dana postao najstariji strijelac u povijesti Real Madrida
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.