PORTAL RAZVEDENIH “HUMANITAS”

Pronađite podršku kroz i nakon rastave braka

03.12.2008.
u 12:31
Pogledaj originalni članak

Na rastavu braka danas se uglavnom ne gleda kao na smak svijeta, no što uistinu prolaze akteri u tom procesu, odnosno nakon njega oni sami najbolje znaju. Iako se mnogima, koji to nisu prošli, rastava može činiti kao sitnica, odnosno papirologija koja se danas rješava po principu «dok si rekao keks», istina je ipak nešto drugačija. Postoji i teorija da rastava braka, barem što se stresa tiče, može biti u rangu smrti bližnje osobe. Mnogi u tom teškom životnom razdoblju teško pronalaze podršku i oslonac, a prvi hrvatski portal razvedenih “Humanitas” pruža upravo to, i mnogo više.

Samo u prvih mjesec dana oko portala koji se nalazi na adresi www.humanitas.info okupilo se više od stotinu osoba, najviše razvedenih i osoba pred razvodom, ali i poneka udovica ili udovac odnosno osoba koja je iz drugih razloga sama.

Potaknut vlastitim iskustvom, Humanitas je pokrenuo Mate Špekuljka, aktivist hrvatskog nevladinog sektora, koji se razveo nakon 27 godina braka te je svoje traumatično iskustvo razvoda želio podijeliti s drugima koji su se našli ili se trenutno nalaze u takvoj nezavidnoj situaciji.

- Interes koji je nastao već na samom početku postavljanja prvog hrvatskog portala razvedenih (ne za razvedene, nego razvedenih za same sebe, a u duhu humanističkih ideala i vrijednosti - lat. Humanitas) zaista nisam očekivao – kaže Špekuljka te ističe da portal ni na koji način ne zagovara razvod niti odgovara od razvoda, nego pristupa svakom čovjeku, pa tako i svakoj razvedenoj osobi, kao i osobi pred razvodom, s univerzalnog humanističkog stajališta prema kojemu su čovjek, njegovo dostojanstvo i njegova sreća najviša vrijednost.

Na portalu se osim različitih tema vezanih za razvod također mogu naći savjeti i što činiti i kako si pomoći poslije razvoda. U jednom tekstu tako piše kako je jedan od važnijih koraka da se čovjek lakše nosi s razvodom, svijest o tome koliko je svojih potencijala osoba unosila u odnos s partnerom. Na taj način, piše autor, svaka razvedena osoba može povećati svoje samopoštovanje, svijest o vlastitoj vrijednosti te može puno lakše prevladati postrazvodno razdoblje.

-Mi u partnerima tražimo što mislimo da nama nedostaje kako bismo bili cjelovitim, potpunim osobama - naglašava autor te dodaje kako to u praksi nije jednoznačno te daje primjer:

Pretpostavimo da se ne smatrate jako pametnom ženom pa ste si izabrali muškarca koji je završio prestižan studij i možda ima znanstvenu karijeru. Što vi nemate, projicirali ste na vašeg izabranika, no pri tome ne zamjećujete vaš doprinos braku. Vaš muž je možda bio mozak vašeg braka u akademskom smislu, ali vi ste najvjerojatnije bili mozak u životnom smislu, vi praktično razmišljate, a to je jako važno u realnom životu i često nedostaje ljudima od znanosti. Zato, koncentrirajte se ne samo na to što vam je u životu pružao vaš suprug, nego i što ste vi pružili njemu, a bilo mu je itekako potrebno - objašnjava autor.

Na portalu se također mogu pronaći i podaci iz statističkog izvješća Državnog zavoda za statistiku o razvedenim brakovima u 2005. godine prema kojima se od 1971. pa do 2005. broj sklopljenih brakova osjetno smanjio, dok se udio razvedenih brakova na tisuću sklopljenih povećao.

Svi koji prolaze krizno razdoblje razvoda braka ili su iz nekog razloga sami i nezadovoljni, uvijek mogu posjetiti portal Humanitas, ali i oni koji planiraju brak tek toliko da shvate važnost toga sakramenta.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr