GENETIČKI INŽENJERING

Prvi umjetni superatleti već na Olimpijskim igrama 2012.

09.01.2002.
u 00:00
Pogledaj originalni članak

Zabranjeno i ozloglašeno dopingiranje u sportu pred novim je izazovom. Genetički inžinjering, naime, otvara neslućene mogućnosti i u tom segmentu ljudske djelatnosti. Stoga liječnici sportske medicine upozoravaju na to da bismo prve umjetne superatlete mogli gledati već za deset godina, na Olimpijskim igrama 2012. godine.

Na nedavnoj konferenciji o genima i sportu znanstvenici su istaknuli kako, primjerice, genska terapija - osmišljena ponajprije da pomogne u tretmanu bolesti poput cistične fibroze - može biti zlorabljena za povećanje izvođačkih sposobnosti sportaša.

Sportski stručnjaci stoga ističu kako hitno valja razviti testove koji bi pomogli u otkrivanju te vrste manipulacije. A da opasnost nije mala, govori i to da je i Međunarodni olimpijski odbor izrazio zabrinutost te utemeljio skupinu za genski doping.

Prvi slučaj genskoga manipuliranja zabilježen je prije tri godine, kad je cijeli biciklistički tim izbačen s Tour da Francea nakon što je ustanovljeno da su uzeli erythropoetin (EPO). Taj hormon povećava broj crvenih krvnih stanica, pojačava opskrbu kisikom u krvi i time bitno poboljšava izdržljivost. No, povećanje sporskih predispozicija EPO naplaćuje ozbiljnim štetama u krvi. Zabranjen je kad je ustanovljeno da je bar 20-ak biciklista njegovo korištenje platilo smrću.

Još je teško predvidjeti sve posljedice primjene genetičkoga inženjeringa u dopingiranju sportaša. Sportaši su sigurno pred sve težim izazovima. U mnogim je sportovima već dosegnut maksimum ljudskih mogućnosti, a javnosti i sponzorima zanimljivi su samo rekorderi. Stoga ne treba sumnjati da će mnogi od onih koji su cijelu mladost posvetili sportu, unatoč opasnostima za zdravlje i karijeru, posegnuti i za genetičkim dopingom.

No, test koji to treba spriječiti suočit će se i sa sportašima koji prednosti dopinga uživaju posve prirodno. Poznato je, naime, da je jedan olimpijac u skijaškom trčanju imao mutaciju vrijednu osvajanja medalje: njegova je krv prirodno sadržavala 50 posto više crvenih krvnih zrnaca, što je povećavalo njegovu izdržljivost. (dtt)

Pogledajte na vecernji.hr