Istinski gurmani uvijek biraju najbolje. Omiljena destinacija im je Slavonija, tu ih čeka eksplozija okusa, isprepleću se tradicijsko i moderno, a sve je pripremljeno od najboljih, svježih lokalnih namirnica. Naravno, kulen za predjelo se podrazumijeva, a najbolji je – kažu - onaj od crne slavonske svinje. Tipična jela su čobanac i fiš začinjena pikantnom mljevenom paprikom, na otvorenoj vatri krčkaju se dugo, tu su i krepke juhe, jela od divljači iz slavonskih šuma, riječna riba i prefini slavonski kolači.
Made in Slavonija
Za originalne okuse svratite u Cernik na cernićke ćuptete, vinogradarski ćevap kušajte u Požegi, fiš bez kosti u Iloku, perkelt od pijetla najbolji je u baranjskom Vardarcu, u Otrovancu ne propustite zelene palačinke od koprive, s domaćim pekmezom od šljiva... A uz ukusnu hranu idu i fina vina i to najbolje graševine, kraljevski traminci, odlični silvanci, moćne frankovke... Koje vino uz koje jelo? Preporuku će vam dati gostoljubivi domaćini, a vi ćete uživati u gurmanskom doživljaju Slavonije.
Craft na slavonski način
Kad je pivo u pitanju Slavonci su pravi majstori. Vjeruje se da su prvo pivo napravili Vučedolci još prije pet tisuća godina, u 17. stoljeću osječki pivari postavili su temelje najstarije pivovare u Hrvatskoj, a danas nema craft pivoljupca koji nije degustirao pakračke Grofa i Groficu, pleternički Franz, vukovarski Walkow, Bošnjak iz Sičica pored Nove Gradiške, brodski Popster, pitomačko Pitko, đakovački Black Hat, vinkovački Valens, osječke Beckers i Mali div.
Za rekreativce i sportaše
Nema straha od viška kalorija ako u Slavoniji hedonizam spojite s aktivnim odmorom u netaknutoj prirodi. S dva parka prirode – Kopačkim ritom i Papukom, netaknutom prirodom uz Savu, Dravu i Dunav, bogatim šumama, nepreglednim ravnicama, istočni dio Hrvatske prava je zelena oaza. Jahanje, veslanje ili možda prava adrenalinska avantura u Adrenalinskoj šumi u Bebrini, baranjskoj Kući u prirodi Zlatna Greda i adrenalinskim parkovima Duboka u Velikoj i Bosut Rokovci-Andrijaševci.
Ako ste ljubitelj vožnje na dva kotača, Slavonijom prolaze europske biciklističke rute EuroVelo 13 - Ruta željezne zavjese i EuroVelo 6 – Dunavska ruta, a tisuće kilometara županijskih ruta prolazi živopisnim gradovima, selima i najljepšim pejzažima.
Ako ste mislili da je Slavonija samo ravnica
Uživate li u planinarenju, uspnite se do najvišeg vrha Slavonije, na 984 metra izdignutog Brezovog Polja na Psunju ili nešto nižeg Omanovca, atraktivnog izletišta iznad Pakraca s kojeg puca jedinstven pogled na Slavoniju. Volite li zahtjevnije staze odaberite Veličke vrhove na Papuku. Planinarske staze vijugaju i Krndijom, Požeškom gorom, Dilj gorom u srcu Slavonije te Fruškom gorom u Srijemu, dok će se Baranjci pohvaliti sa svojim Banskim brdom, s 243 metra nadmorske visine najnižim među ovim gorama, ali iznimno atraktivnim za aktivnosti i boravak u prirodi.
Otkrijte zašto Slavoniji nema ravne